Bojí se učitelé jít do stávky kvůli zastrašování?

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Petra Buzková, foto: ČTK

Stávku učitelů plánovanou na pondělí už nic nemůže odvrátit. Ministryně školství Petra Buzková ve čtvrtek potvrdila, že už vyčerpala všechny možnosti, jak ji odvrátit. V souvislosti se stávkou se ale také hovoří o tom, že někde prý ředitelům škol obce vyhrožují personálními a jinými postihy. Podrobnosti zjišťoval Zdeněk Vališ.

Místopředseda Jiří Valenta a předseda školských odborů František Dobšík,  foto: ČTK
Nikdo přesně neví, kolik škol se vlastně v pondělí do stávky plně zapojí. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka je pravděpodobné, že někde se projeví menší míra solidarity s požadavky odborů. To znamená, že plánované stávce obětují učitelé pouze část dne nebo půjde jen o stávku symbolickou. Dobšík prý chápe, že míra odvahy je u různých lidí různá. Řada škol podle něj od protestu upustí kvůli nátlaku ze strany zřizovatelů, tedy obcí.

"Konkrétně v některých obcích třeba starostové, kteří jsou víceméně na straně vládní koalice, tam zaznívají takové názory."

Představitelé obcí toto tvrzení odmítají. Upozorňují pouze na možné problémy, které v souvislosti se stávkou mohou někde obcím vzniknout. O údajném vyhrožování nic neví ani místopředseda Svazu měst a obcí Jaromír Jech, který s odboráři jednal.

Ministryně školství,  mládeže a tělovýchovy Petra Buzková,  foto: ČTK
"O tom nemám žádné informace, ale dost bych o tom pochyboval. Nemyslím si, že by některý starosta vyhrožoval řediteli školy, kde by se stávkovalo, že by mohl být nějaký postih. Pochopitelně, vztah tam je jedině, kdyby došlo k poškození školského majetku. Tak to by bylo nesplnění funkce, kterou ředitel školy má ve vtahu ke svému zřizovateli."

Odboráři nicméně v úterý uveřejnili prohlášení, v němž upozorňují na případy zastrašování například na Teplicku. Neuvedli ale, o jaký způsob údajného zastrašování šlo, ani kde k němu mělo dojít. Na dotaz Radia Praha, co tomto obvinění soudí, reagoval teplický primátor Jaroslav Kubera jednoznačně.

"Je to klasický příběh deformace informací mediální cestou. Pan místopředseda odborů Valenta má jediné štěstí, že já jsem hodný člověk a nestojí mě za to, abych ho žaloval pro nepravdivé výroky. Skutečnost je úplně jiná. Jednalo se o pravidelnou předškolní poradu ředitelů škol a mým cílem, proč jsem se jí zúčastnil, bylo zajistit normální školní rok pro žáky prvních tříd. To se bez problémů podařilo ve všech deseti základních školách. V Teplicích začne pro prvňáčky školní rok normálně. A nebylo k tomu třeba vyvíjet vůbec žádný nátlak. Moje první věta po příchodu na poradu ředitelů byla, že samozřejmě ctím právo na stávku."

Zástupkyně ředitele teplické základní školy Na Stínadlech Irena Zounová Radiu Praha potvrdila, že s žádným zastrašováním se vedení školy nesetkalo.

Přípravy na začátek školního roku,  foto: ČTK
"Slyšeli jsme o tom, ale pan ředitel se osobně zúčastnil té porady a k žádnému zastrašování nedošlo."

Irena Zounová rovněž potvrdila slova primátora Kubery, že i když škola bude stávkovat, otevře - stejně jako ostatní teplické školy - dveře nejmladších dětem, které do školy přicházejí poprvé. S žádným nátlakem se nesetkala ani ředitelka Jindřiška Zimová ze základní školy v Zabrušanech na Teplicku.

"Tady žádný nátlak ze strany obce nebyl. My jsme o stávce se starostkou mluvili už před prázdninami. Rovněž kolegy jsem o ní informovala a dala jsem jim možnost, aby si to přes prázdniny promysleli. Když jsme se po prázdninách poprvé sešli ve škole, řekli kolegové, že stávkovat nebudeme."

Jak říká Jindřiška Zimová, v Zabrušanech je tradice, že všechny děti jsou v první školní den uvítány rovněž na obecním úřadě a škola, paní starostka Michálková ani rodiče nevidí důvod, proč tu tradici porušit. A navíc..

"My tu stávku vnitřně podporujeme, ale nezdá se nám dobrá zvolená forma. Nechceme si brát jako rukojmí rodiče a děti."

Co je pravdy na tvrzení o údajném nátlaku na ředitele škol jinde, to asi půjde těžko dokázat. Možná někde zazněla silnější slova, možná někomu ujely nervy, možná se vyskytl i náznak šikany. Sotva ale půjde o masovější jev.