Je 1. září a v polovině škol se neučí, je stávka

Je 1. září a v polovině škol se neučí, je stávka, foto: ČTK

Výstražnou jednodenní stávku zahájila první školní den úderem osmé hodiny zhruba polovina škol v celé republice. Jejich zaměstnanci chtějí donutit vládu, aby jim zvýšila mzdy. Školští odboráři uvádějí, že z téměř šesti tisíc středních a základních škol stávkuje zhruba polovina, 3012 škol. Kolega Mikuláš Kroupa se vypravil na jednu pražskou základní školu.

Je 1. září a v polovině škol se neučí, je stávka, foto: ČTK
Děti postávající v hloučku před školou se bavily o tom, co budou dělat, když mají volno. V jejich škole se neučí, protože učitelé stávkují. Přestože děti dopředu věděly, že jejich škola bude prvního září zavřena, do školy se vypravily, aby se prý setkaly se spolužáky a dopoledne někam společně zašly.

"Na jednu stranu dobrý, na druhou blbý. Já bych radši šel do té školy. Jsem naučený na písemky. A hlavně byla by tam sranda. Lepší než se někde nudit."

Zhruba o pět set metrů dál jiná základní škola do stávky nevstoupila.

"My nestávkujeme, ale nic jiného nám nezbývá, že jo. My se normálně učíme, ale zase nám to až tak nevadí. Jsme více méně rádi."

Zhruba 600 učitelů a dalších zaměstnanců škol demonstrují na olomouckém náměstí svou nespokojenost se situací ve školství, foto: ČTK
Podle zástupce ředitele školy Karla Zdeňka, není stávka vhodný prostředek ke zvyšování platů.

"Ke stávce jsme se nepřipojili z toho důvodu, že nepovažujeme, aby ta stávka proběhla, za důležité nebo nezbytně nutné. Samozřejmě, těžko se najde člověk, který by byl spokojený se svým platem, ale domnívám se, že současná ministryně, ze všech polistopadových ministrů školství dělá pro učitele, pro školy co možná nejvíc. Nedomnívám se, že by to bylo bojkotování. Jestli je někdo rozhodnutý stávkovat, je to jeho právo. My se domníváme, že není důvod."

Pondělní stávka učitelů má vysokou publicitu. Podle průzkumu, který pro Českou televizi zpracovala agentura pro výzkum veřejného mínění STEM, vědělo o chystané protestní akci devět z deseti lidí. Podporuje ji ale jen zhruba třetina občanů - 35 procent. Zhruba dvě pětiny lidí, 41 procent, jsou proti chystané stávce. Čtvrtina, 24 procent, si není jista, zda protest schvaluje či nikoliv. Mnohým Čechům se však nelíbí, že si učitelé vybrali pro stávku právě první školní den.

Je 1. září a v polovině škol se neučí, je stávka, foto: ČTK
"No já si myslím, že dělají dobře. Protože za to jakou mají dřinu s dětmi, jak se musí připravovat, tak jsou strašně placení. Zrovna tak jako lékaři. Vždyť je potřebujeme. Chceme mít zdravý a chytrý národ! Mě vnouček také nastupoval do první třídy a je z toho hrozně nešťastný."

"Já je chápu, protože jsou opravdu málo placení, ale možná, že by se našel jiný způsob jak protestovat než zkazit první den prvňáčkům."

"Měli by všichni stávkovat a ne někteří být ve stávce jiní ne, aby to mělo nějaký smysl."

Domnívají se náhodně oslovení lidé na ulici. Učitelé žádají zachování třináctých a čtrnáctých platů v plné výši. Chtějí také, aby byl jejich plat aspoň o 30 procent vyšší, než je nyní průměrná mzda v České republice. K protestu učitelů se hodinovou stávkou připojili i další státní zaměstnanci - pracovníci finančních a katastrálních úřadů a České správy sociálního zabezpečení.