Bratislava se na summit Bush - Putin důkladně připravila

Americký prezident George Bush se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou v Bratislavě, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Bratislava hostí summit dvou světových velmocí. Setkávají se tu americký prezident George Bush a jeho ruský protějšek Vladimír Putin. Jak se slovenské hlavní město připravovalo na historicky první návštěvu hlav Spojených států a Ruska a jak tyto přípravy zasáhly do každodenního života Bratislavanů, to přímo na místě zjišťovala Milena Štráfeldová.

Americký prezident George Bush se slovenským premiérem Mikulášem Dzurindou v Bratislavě, foto: ČTK
Zátarasy v historickém centru města, stovky policistů, ale i nové fasády a vyspravené silnice, tak vypadala Bratislava jen několik hodin před příletem Air Force One s prezidentem Spojených států. George Bush sem přicestoval ve středu večer, po bruselském summitu NATO a po .sérii jednání s hlavami států a premiéry evropské pětadvacítky. Ve čtvrtek ho na Slovensku čeká setkání s ruským prezidentem Vladimírem Putinem a Bratislava se na tuto schůzku chystala opravdu důkladně:

"V Bratislavě je rušno už tak asi týden, uklízí se, uklízí se i sníh, což se nikdy nedělalo. Všude je plno policistů, minulý týden byla bezpečnostní akce, kontroly jsou,"

komentovala situaci ve slovenském hlavním městě Jana Bratinková, Češka, která se sem.provdala a po rozdělení československé federace zde založila Klub českých občanů na Slovensku. Policistů je v bratislavských ulicích skutečně plno, přes pět tisíc; kromě nich ale zajišťují bezpečnost George Bushe a Vladimíra Putina čtyři stovky vojáků a na čtyři sta hasičů. Vzdušný prostor nad Bratislavou hlídají stíhačky a vrtulník s kamerovým systémem, připraveny jsou i vojenské transportéry a vodní děla. Uvnitř starého města a v okolí Hradu jsou policejní zátarasy. Jen na bezpečnostní opatření slovenská vláda vydala dvě stě milionů korun. Podle Zdeňky Keltošové z Klubu českých občanů však tato výjimečná situace do každodenního života Bratislavanů příliš dramaticky nezasáhla:

Ruský prezident Vladimir Putin, foto: ČTK
"Myslím, že Bratislava funguje, fungují kavárny, procházky, jenom červená zóna je obehnaná, a pokud byste chtěli projít a podívat se, jak vypadá Hviezdoslavovo náměstí dnes, jak je připraveno na návštěvu prezidenta Bushe, tak byste se museli podrobit důkladné kontrole."

Právě na Hviezdoslavově náměstí se ve čtvrtek dopoledne měl setkat George Bush s bratislavskými občany. Pro Bratislavany to byla jediná příležitost, jak přísně střeženého amerického prezidenta alespoň zdálky spatřit. Čekalo se, že právě tady promluví o zmírnění vízové povinnosti pro nové členy evropské pětadvacítky ze střední a východní Evropy. Jana Bratinková však byla už předem skeptická:

Bratislava, foto: ČTK
"Já myslím, že to úplně reálné není, aby byla úplně zrušena víza. Možná, že to budou posuzovat trošičku mírněji, ale myslím, že v nejbližší době nebude zrušena vízová povinnost."

Případné zmírnění vízové povinnosti pro Slováky, Čechy nebo Poláky není ovšem hlavní důvod Bushovy cesty na Slovensko. Tím je především jednání s Vladimírem Putinem o dalším postupu v Iráku a na Blízkém východě, o společném boji proti terorismu a o pomoci nejchudším oblastem světa.

"Aspoň na pár hodin bude Bratislava hlavním městem světa,"

dodala k summitu prezidentů Spojených států a Ruska Zdeňka Keltošoyá.