Brixi: Volný trh se do zdravotnictví nehodí
Stávky 24. června se vedle dopraváků a učitelů chtějí zúčastnit i zdravotníci a lékaři. Chtějí protestovat proti plánům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka převést zdravotní pojišťovny a univerzitní nemocnice na akciové společnosti. Tyto záměry jsou součástí reformy zdravotnictví, která začala zavedením regulačních poplatků. Jak se na věc dívá Hana Brixi, česká ekonomka a poradkyně Světové zdravotnické organizace, která v současnosti pracuje jako poradkyně čínské vlády při reformách tamního zdravotnictví? Do Číny ji telefonicky oslovil Vilém Faltýnek a zeptal se, s jakými problémy se potýká čínské zdravotnictví.
Ve srovnání s tím je asi české zdravotnictví ve skvělém stavu. Přesto je tu otázka, jak reformovat, aby bylo dlouhodobě ekonomicky stabilní a zároveň maximálně zohledňovalo pacienta. Nejsou tyhle dva principy - ekonomika a pacient - trošku v rozporu?
"Především je nutno říct, že reformy zdravotnictví nebo dobře fungující zdravotní systém je snad největším úkolem každé vlády. Česká republika měla v novodobé historii vždy velice dobré zdravotnictví a očekávání občanů jsou nastavena tímto směrem. Co je neslučitelné, aby přístup k veškeré péči byl zdarma pro všechny, aby ta péče měla výbornou kvalitu, a aby náklady byly ufinancovatelné. Samzřejmě se ve zdravotnictví pohybuje velké množství peněz a dohled nad tím, jak se tyto peníze vynakládají, je velice důležitý. Mezinárodní zkušenost ukazuje, že systém založený na soukromých pojišťovnách se mnohem obtížněji reguluje a dohlíží. Takže riziko, že finanční prostředky na zdravotnictví nebudou využity v zájmu pacienta, je vyšší než v systémech, které jsou založeny na silnější úloze státu."
Kam až může ve zdravotnictví sahat volný trh?
"Volný trh jako princip není pro zdravotnictví vhodný, a to z toho důvodu, že určitou podmínkou pro fungování volného trhu je, aby zákazník věděl přesně, co potřebuje, jakou to má hodnotu a kolik zaplatí. Ale ve zdravotnictví to nevíme. Kromě specialistů neví nikdo, co přesně pacient potřebuje a v jakém množství. Takže pacient je závislý na svém lékaři, nemůže lékaře kontrolovat a nemůže sám rozhodnout, co je pro něj nejlepší. Takže volný trh jako princip není vhodný pro zdravotnictví, ale některé tržní aspekty řízeného trhu, trhu, který je založen a silné reulaci a silném dohledu, je možno využít. Například je možno nastolit konkurenci mezi zdravotnickými zařízeními, ale ne konkurenci o pacienta, ale konkurenci o kontrakty, které řídí například pojišťovna nebo státní úřad, který má na starosti platby ve zdravotnictví. Takže je to konkurence mezi zdravotními zařízeními vůči informovanému plátci, ne vůči pacientovi."
S Hanou Brixi, poradkyní Světové zdravotnické organizace, hovořil Vilém Faltýnek.