Brody: Ještě asi hodinu to tam leželo
Před krátkým časem se skupina pěti mladých výtvarníků a studentů výtvarných škol rozhodla vyjádřit otevřenou provokací svůj kritický postoj k Národní galerii v Praze. Přímo v expozici Veletržního paláce se vykáleli. Vedení Národní galerie podalo podnět k trestnímu prošetření jejich činu. Účastníkům provokace by mohlo hrozit obvinění z výtržnictví. Podrobněji se o situaci zajímal Vilém Faltýnek.
Postoj k vedení galerie v čele s někdejším progresivním umělcem Milanem Knížákem několik let polarizuje českou výtvarnou scénu. Knížák má řadu odpůrců z řad teoretiků i umělců, kterým se jeho koncepce galerie nelíbí. Čin pětice studentů popsal Radiu Praha jeden z nich, student Akademie výtvarných umění v Praze Ondřej Brody:
"Bylo nás pět, ta jména jsou veřejně známá, já, Marek Meduna, Václav Magit, Jiří Franta a Petr Motejzík. přišli jsme do Národní galerie, řádně jsme si pořídili vstupenku, šli jsme, vykonali jsme potřebu, očistili jsme se, natáhli kalhoty a odešli jsme z galerie. Ještě jsme si vlastně dole v kavárně dali kávu a hrozně nás překvapilo, že vlastně to bylo všem jedno. Jedna nepřesnost, která vyplývá z prohlášení NG - že odklidili exkrementy během několika sekund, to není pravda. Naši kolegové tam ještě šli to zkontrolovat asi hodinu nebo 40 minut po tom, a ještě to tam bylo, strašně to tam smrdělo a nikomu se evidentně nechtělo to odklízet."
Vedení národní galerie se údajně až z tisku dozvědělo, že se nejednalo o čin duševně nemocných nebo postižených občanů, načež podalo podnět k orgánům činným v trestním řízení. Podle mluvčí Národní galerie Petry Jungwirthové je obtížné najít v happeningu mladých umělců věcný smysl:
"Jak se dá jinak vysvětlit než jako projev hulvátství, naprosté intolerance a bezuzdné hlouposti. Asi nemá smysl se tím zabývat, je to prostě degutantní, odsouzeníhodné poškození a znesvěcení cenných sbírek Národní galerie, která je bezesporu elitní kulturní institucí a nic kvalitního takto nízká demonstrace nepřinesla."
Vznikla Národní galerii nějaká hmotná škoda?"Ne, hmotná škoda nevznikla. Díky bohu."
Ondřej Brody označil oficiální reakci Národní galerie a domněnku o duševním postižení za pokrytectví.
"Jestli nás tam mají tím kamerovým systémem (pokud jim vůbec funguje) zaznamenané, jakým způsobem jsme postupovali, kolik lidí kolem nás bylo, tak jediné vysvětlení, které já si můžu dát, že to chtěli prostě ututlat."
Proti komu konkrétně protest mířil?
"Adresátem protestu byla očividně Národní galerie a její ředitel Milan Knížák. Nesouhlasíme s osobou Milana Knížáka, jeho způsobem vedení galerie, je to diktátor, všechno řeší podle své vlastní vůle. Spousta lidí odešla z Národní galerie, byla nucena odejít pro neshody s ním o koncepci různých sbírek, není tam dostatečná autonomie, zasahuje do nich, třeba konkrétně ve Veletržním paláci, kde jsme vykonali ten akt."
Na situaci v NG, odkud po nástupu Knížáka do jejího čela odešlo mnoho zaměstnanců, upozornila před dvěma lety umělecká skupina PodeBal. Na výlohu Veletržního paláce přilepila z obou stran silným lepidlem cihlu, která vypadala, jako kdyby prolétávala skleněnou plochou. Pomyslným hozením cihly do výlohy vyjádřila skupina svůj názor na způsob práce Národní galerie.