Iniciativa Čas pro změnu žádá odvolání Knížáka

r_2100x1400_radio_praha.png

Ředitel Národní galerie Milan Knížák navrhuje, aby se pro účely Národní knihovny místo Kaplického projektu využila existující budova - kontroverzní dědictví socialismu, Palác kultury. Proti této překvapivé myšlence nejsou principiálně ani jinak ostří Knížákovi kritici. Návrh ovšem přichází v době, kdy odborná výtvarná veřejnost silným hlasem žádá Knížákovo odvolání z funkce ředitele Národní galerie, a v médiích kritiku Knížáka zastiňuje.

"Vývoj Národní galerie (...) dlouhodobě charakterizuje trend k izolaci, k sebestřednosti a nedostatečné výkonnosti vůči evropskému vývoji v oboru. (...) Domníváme se proto, že pro odbornou výstavní a sbírkotvornou aktivitu Národní galerie nastal po dlouhých osmi letech jednosměrného a poněkud jednostranného vývoje čas ke změně a otevření se,"

píše se mj. v otevřeném dopise, který Iniciativa Čas pro změnu, v jehož závěru malíř Tomáš Císařovský a výtvarná kritička Lenka Lindaurová vyzývají ministra kultury Václava Jehličku, aby na Knížákovu pozici vypsal mezinárodní výběrové řízení. Dopis podepsalo 50 osobností výtvarného světa, převážně teoretiků, ředitelů galerií, škol a také někteří umělci. Formou petice se na podporu dopisu přidávají stovky dalších osobností, tvrdí Lindaurová.

Co Lindaurovou a Císařovského motivovalo k zaslání otevřeného dopisu?

"Trvalá a stále narůstající nespokojenost s činností nejdůležitější instituce, která se věnuje výtvarnému umění, Národní galerie. Kritika této instituce probíhá už léta letoucí a v podstatě jsme měli pocit, že ten mocenský stav generálního ředitele pana Knížáka už trvá dlouho a tak dostává tuto zemi, tuto instituci do izolace, a ta pod jeho vedením stagnuje,"

vysvětlila Českému rozhlasu 3 - Vltava Lenka Lindaurová. Společně s Císařovským zdůraznili, že se nejedná o jejich osobní spor s Knížákem, z čehož je obviňují Knížákovi příznivci. Proto volají po změnách systémových. Správnost tohoto postupu potvrzují výroky ze strany ministerstva kultury. Jeho mluvčí Jiří Cieslar říká, že personální změny v Národní galerii ministerstvo rozhodně nechystá:

"Pan ministr je samozřejmě ochoten a připraven naslouchat té kritice, případně z ní vyvodit i nějaké důsledky, ale v současnosti je to kritika dosti obecného a nekonkrétního rázu. Nicméně ministerstvo kultury připravuje účinnější systém hodnocení svých příspěvkových organizací a jejich ředitelů, kterému bude podrobena i Národní galerie v Praze. Ale v současné chvíli se žádná personální změna nechystá."

Výtvarník Tomáš Císařovský přesto doufá, že jejich podnět nevyzní do prázdna,

"...že pan ministr kultury se k tomu nějakým způsobem postaví, konec konců určitý jemný příslib jsme na ministerstvu kultury dostali, že budoucnost všech příspěvkových organizací je vážné táma."

Nedůvěrou se naopak netají jeden ze signatářů otevřeného dopisu, rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška. Podle něj systémové změny v Knížákově případě nemohou nic změnit.

"Dokavad tam bude osoba Milana Knížáka, tak jakákoliv systémová změna se ruší. Protože on je tak silná a dominantní osobnost, která ovlivňuje vše, že systémová změna se ztrácí, pokud on se jí nepodřídí. A on se jí samozřejmě nepodřídí."

Podle rektora VŠUP Pavla Lišky má Knížák politickou podporu ze strany ODS a prezidenta Václava Klause a proto za stávajícího rozložení sil ve vládě setrvá bez ohledu na případné snahy ministerstva kultury.