Bruselský čůrající chlapeček se převlékl do Zátopkova dresu

Foto: Dagmar Kneřová / MZV ČR

Červený atletický dres Emila Zátopka si na druhý svátek vánoční v Bruselu oblékla slavná socha čůrajícího chlapečka. Před zraky stovek místních obyvatel i turistů se ve dlouholeté tradici jeho převleků poprvé dostalo na úbor z Česka.

Foto: Dagmar Kneřová / MZV ČR

Dres s číslem 903 připomíná Zátopkovy výkony na olympiádě v Helsinkách v roce 1952, kde získal tři zlaté medaile. Na bruselském stadionu před 65 lety jako první člověk v historii zaběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut.

Čůrající chlapeček už vystřídal víc než tisíc kostýmů

Foto: Myrabella / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0
Přibližně 60 centimetrů vysoká bronzová soška stojí v centru Bruselu již 400 let. Během této doby již vystřídala více než tisíc kostýmů, o jejichž oblékání rozhoduje Řád přátel čůrajícího chlapečka.

"Pro občany Bruselu se vždy jedná o mimořádnou událost a tomu přes mrazivé počasí odpovídala i atmosféra," sdělila ČTK česká konzulka Sandra Miholová, která se společně se zástupci bruselské radnice slavnosti zúčastnila. Přihlížející doprovodili převlečení ikonické bruselské památky potleskem.

Zátopkův trikot zamíří do muzea chlapečkových převleků

Český atletický úbor sestávající z červeného trikotu a bílých trenek zamíří z jednoho z turisticky nejnavštěvovanějších míst belgické metropole do muzea chlapečkových převleků. Mezi nimi je řada lidových krojů včetně slovenského, ale například i kostým Elvise Presleyho.

Se slavností byl spojen i charitativní běh, který na počest české legendy již desátým rokem pořádá belgický atletický časopis Zatopek Magazine. Čtyř až osmikilometrová trasa akce, do níž se každoročně zapojuje několik tisíc lidí, vedla i kolem sochy.