Bruselu se nelíbí vysoké poplatky za mobilní hovory do zahraničí

Evropská unie chce zakročit proti mobilním operátorům. Má silné výhrady k vysokým poplatkům za tzv. roaming, tedy přeshraniční volání. Komisařka Vivian Redingová už oznámila, že pracuje na směrnici, která by měla roaming značně zlevnit. Podoba směrnice by měla být známa už v červnu. Zdeněk Vališ zjišťoval, nakolik je představa levnějšího roamingu reálná.

Volat mobilním telefonem domů do Česka při opalování na pláži někde v zahraničí je prima. Nepříjemný ale pak bývá pohled na účet za takový hovor. Za přeshraniční volání zkrátka zaplatíte mnohonásobně víc, než když voláte v domácí síti. Za několikaminutový hovor i stovky korun. Evropská komisařka Vivian Redingová soudí, že roamingové hovory jsou hodně předražené a uživatel mobilního telefonu by neměl být odírán jenom proto, že překročil hranice mezi státy. Připravované nařízení by mělo zajistit, aby si operátoři mezi sebou neúčtovali výrazně více, než činí skutečné náklady. Proč je vůbec roaming tak drahý?

"Voláte vlastně v síti cizího operátora a ten se nějakým způsobem musí spojit s se sítí vašeho domácího operátora a s ní komunikovat. Problém je v tom, že drahé je samotné spojení. Zahraniční operátor ale také chce něco za to, že obslouží klienta, který mu nepatří."

Říká Martin Zikmund, odborný poradce v oblasti telekomunikací. A Jakub Hrabovský ze společnosti Vodafone dodává, že výši poplatků určuje trh.

foto: Evropská komise
"My zastáváme názor, že stejně jako v jiných odvětvích je pro zákazníky z hlediska dlouhodobého snižování cen rozhodující především konkurenční nabídka velkých panevropských společností."

Proč ale nejde snížit cenu za přeshraniční hovory mezi sousedními zeměmi, třeba mezi Českem a Německem, v rámci dvou sítí stejné společnosti? Vždyť Vodafone má svou síť v Německu i v Česku. To je takový problém ty sítě propojit a udělat z nich jednu velkou? Jakub Hrabovský uvádí, že to problém je.

"To právě není možné, protože z technologického hlediska je nutné hovory přepojovat přes třetí strany. Jedná se především o pevné linky. Náklady na toto spojení z 90 procent de facto zůstávají v rukou třetích stran."

Komisařka Redingová se prý při tvorbě nové směrnice inspiruje podobným rozhodnutím Evropské unie z roku 2001, které donutilo banky snížit poplatky za přeshraniční transakce. Odborný poradce Martin Zikmund se ale k možnostem Bruselu snížit poplatky za roaming staví skepticky.

"Evropská unie může nařídit České republice, aby toto učinila. U nás se o regulaci v oblasti telekomunikací stará Český telekomunikační úřad. Ten by tedy mohl vydat tzv. rozhodnutí o ceně, kterým by stanovil maximální výši roamingových poplatků. To je ale poměrně těžký úkol, protože musíte zjistit náklady na volání z každé sítě v každé zemi. Já si nedovedu představit, že by toto bylo možné realizovat. Myslím si, že paní eurokomisařka má poněkud zkreslené představy o to, co všechno lze a nelze regulovat."

Zazněly už ale také hlasy, že snížení cen roamingu regulační administrativní cestou by nakonec odnesli zákazníci, protože operátoři by si mohli příliš velké ztráty kompenzovat třeba různými úpravami cen vnitrostátních hovorů. Otázka poplatků za roaming má ale ještě jednu rovinu. Volání z Česka do zahraničí je obvykle levnější, než volání opačným směrem. Zahraniční turista u nás je tedy na tom lépe, než našinec jedoucí ven. Nemluvě už o rozdílné kupní síle například Čechů a Němců.