Bude armáda ČR modernizovat vzdušné síly nákupem nových nadzvukových letounů?

nadzvukový letoun - Gripen

K tématům, která se nesou Českou kotlinou už delší dobu, patří otázka modernizace vzdušných sil nákupem nových nadzvukových letounů. Případný nákup by vyšel na desítky miliard. Po zářijových útocích na Spojené státy hlasy odpůrců nových letadel zdá se umlkly. A v pondělí skončil konkurz na jejich dodavatele. Vláda konstatovala, že jediný zbylý účastník tendru společnost BAE Systems zadání výběrového řízení na nadzvukové letouny pro české vojenské letectvo splnila. Připravil Vilém Faltýnek.

Firma BAE Systems zůstala v soutěži na dodávky stíhaček sama poté, co ji nejprve opustily americké zbrojovky Boeing a Lockheed Martin s letouny F-18/A Hornet a F-16. Následně odstoupil i evropský EADS s Eurofighterem a francouzský Dassault Aviation s Mirage 2000-5.

Definitivní verdikt, zda se vláda rozhodne zadat firmě BAE Systems zakázku za desítky miliard korun, připraví společně až ministři obrany, financí, zahraničí a průmyslu a obchodu. Součástí zakázky má být i rozsáhlý offsetový program zpětných investic výrobce do české ekonomiky a odložení splátek za nakoupené stíhačky. Při této příležitosti jsem požádal o rozhovor odborníka na armádní letectvo, redaktora časopisu Letectví a kosmounautika, Jana Čadila.

RP: Považujete to za dobrou zprávu, že jediný účastník tendru BAE Systems splnil podmínky?

"Pro české vojenské letectvo je to určitě dobrá zpráva, ale samozřejmě ještě to není definitivní rozhodnutí, jestli budeme nadzvukové letouny Gripen kupovat nebo ne."

RP: Myslíte že je tady ve hře něco, co by mohlo ještě vážně ohrozit tohoto účastníka tendru?

"Samozřejmě můžou to být různé politické tlaky, můžou to být i nějaké ekonomické skutečnosti. Asi nejvíc bude záležet na předložených ofsetech a jejich plnění."

RP: Kdybyste se zpětně podíval na ty účastníky, kteří ze soutěže odstoupili, nebo i šířeji, je BAE Systems dobrým dodavatelem letounů, resp. je dodavatelem dobrých letounů?

"Ve všech případech se jednalo o moderní letouny, jejich technické parametry jsou de facto vyrovnané, samozřejmě v určitých ohledech je jeden letoun lepší a zase naopak, ale dá se říct, že letoun Gripen plně vyhovuje všem technickým parametrům, i do budoucna."

RP: Mohl byste ho popsat?

"Je to nadzvukový letoun čtvrté generace, což je vlastně v současné době jediný stroj, který je v operačním použití, gripen může operovat i z předsunutých základen v bojových podmínkách, například může využívat úseků dálnic ke startu a přistání a ke svému odbavení, může útočit jak proti vzdušným tak i pozemním cílům, provádět průzkum i radioelektronický boj."

RP: Uplatnil se v nějakých operacích?

"Bojově nasazen letoun Gripen ještě nebyl, protože je to nový letoun. Zaveden u švédského letectva je od poloviny devadesátých let."