Bude premiér na oficiálních akcích sám?

Павла Тополанкова (Фото: ЧТК)

Úřad vlády prý doporučil manželce premiéra, aby se neúčastnila jako žena předsedy vlády oficiálních akcí. Pavla Topolánková to v neděli řekla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Manželka premiéra zároveň neskrývá vlastní politické ambice. Více se dozvíte v příspěvku Martiny Lustigové.

Pavla Topolánková, foto: ČTK
Manželství Mirka Topolánka prochází krizí. Před několika dny premiér oznámil, že s manželkou nežije a přechodně bydlí s místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou. Nevyloučil, že s ní čeká dítě.

Pavla Topolánková ke svému budoucímu působení po boku premiéra v neděli v České televizi uvedla: "Role manželky premiéra nespočívá jenom v účasti na vysoce oficiálních akcích. Já budu dále pokračovat, pokud vůbec bude příležitost, protože nic není jistého, v takové té běžné práci manželky premiéra. To jsou návštěvy různých zařízení pro děti nebo pro seniory, je to účast na různých charitativních akcích. Co se týká vysoce oficiálních akcí, tak mi bylo Úřadem vlády doporučeno, abych se jich neúčastnila."

Jiný zdroj slova Pavly Topolánkové zatím nepotvrdil. Mluvčí Úřadu vlády Martin Schmarcz se nechtěl k výroku manželky premiéra vyjádřit: "Paní Pavla Topolánková je soukromou osobou a Úřad vlády nehodlá vyjádření soukromých osob komentovat."

Byl by problém, kdyby například na zahraniční jednání přijel premiér bez manželky? Na to jsem se zeptala politologa Petra Justa: "Určitě by o nějaký závažný problém nešlo, ale bylo by to ze strany zahraničního partnera nebo přijímajícího státu vnímáno poněkud s rozpaky, protože pochopitelně pro manželky politiků je v zahraničí připraven separátní program, který organizují právě manželky těch hostitelů." Podobně to funguje, když přijede zahraniční návštěva do České republiky. Očekává se, že se manželka premiéra zhostí organizování takzvaného dámského programu.

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Politolog Lukáš Valeš se pozastavuje nad tím, že manželku o neúčast na oficiálních akcích údajně požádal Úřad vlády: "To, že Úřad vlády - a ne premiér republiky - požádá manželku, aby se neúčastnila veřejných akcí, je opravdu velmi zvláštní. Svědčí to o tom, že pan premiér není schopen komunikovat, a to ani s nejbližším okolím. Byli jsme toho koneckonců svědky jak ve vztahu k novinářům, tak ve vztahu k ODS, kdy nebyl schopen se domluvit s pražskou a středočeskou organizací o podpoře a vzešel z toho skandál v rámci ODS. Je to podle mého soudu určitá vizitka toho, jak Mirek Topolánek umí nebo neumí komunikovat."

Má takový zákaz ze strany Úřadu vlády obdoby ve světě? Politolog Petr Just přichází s jedním příkladem: "Do jisté míry bychom mohli najít určitou obdobu ve Velké Británii v minulosti, kdy manželství mezi princem Charlesem a princeznou Dianou trošku skřípalo, také už žili odděleně. A i tam jsme byli svědky toho, že princezně Dianě nebyla doporučována nějaká účast na vysoce oficiálních protokolárních akcích."

Pavla Topolánková dříve manžela podporovala. Doprovázela ho například při volebních kampaních. Teď se netají tím, že má sama politické ambice. Loni neúspěšně kandidovala do Senátu za stranu Politika 21. "Spojení Pavly Topolánkové s jiným politickým subjektem je pochopitelně rozporuplné. Určitě je velmi nevhodné, aby se manželka premiéra a předsedy nejsilnější parlamentní strany otevřeně spojovala se stranou, která se netají velmi kritickými postoji k této straně a jejím představitelům," soudí politolog Petr Just.