Dva premiéři a spousta otazníků

Jiří Paroubek podává demisi, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Česko má od středy dva premiéry. Nového, kterému se říká designovaný, je pověřen sestavením vlády, a jinak zatím nic neřídí. Tuto roli plní šéf ODS Mirek Topolánek. A pak je zde ještě premiér odstupující, který je i po demisi nadále pověřen řízením dosavadního kabinetu až do jmenování vlády nové, což je v této chvíli lídr ČSSD Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek podává demisi, foto: ČTK
Spoluautor ústavy, právník Vojtěch Cepl, ve svém vyjádření pro Českou televizi odmítl objevující se výtky, že by tato konstrukce mohla způsobit problémy. Podle Cepla jsou věci dané popisem situace, v níž se oba premiéři podle ústavy nacházejí:

"Je to totiž nejrozumnější: jeden, ten nově zvolený, se stará pouze o sestavování vlády. Druhý, ten dosluhující, řídí dosavadní chod."

Podle kritiků by se mohly objevit spory třeba o to, kdo bude v určitých situacích zastupovat stát navenek, a že by tedy česká ústava měla být v této věci konkrétnější. Vojtěch Cepl si to ale nemyslí:

"Nemusí být všechno přesně, doslovně napsáno. Stejně se vždycky skončí u výkladu."

Závazný výklad ústavy je oprávněn podávat ústavní soud. V historii samostatné České republiky se tímto problémem zatím nezabýval, i když souběžné "panování" designovaného a odstupujícího premiéra se už několikrát vyskytlo. Pravdou ale také je, že to byly období několikadenní. A navíc nebyly příliš velké pochybnosti o tom, zda nový premiér uspěje.

Mirek Topolánek a Václav Klaus, foto: ČTK
Mirek Topolánek ale již při svém jmenování ve středu přiznal, že sestavování vlády může trvat i několik týdnů:

"Na časový horizont sestavování vlády vám žádný přesný termín neřeknu, ale chtěl bych říct, že už v následujících hodinách a dnech budu velmi intenzivně jednat s předsedy demokratických stran o různých variantách té budoucí vlády a doufám, že příští týden dojde k průlomu v těch jednáních natolik, abychom byli schopni v řádu několika týdnů navrhnout novou vládu."

Zatím tedy povede zemi nadále Paroubkův kabinet, i když tento víkend je už jedenáctý povolební. Navíc Jiří Paroubek si dělá zálusk na premiérské křeslo v případě, že se vládě Mirka Topolánka nepodaří získat důvěru sněmovny.

Řešením má být opuštění konceptu vládní trojkoalice občanských demokratů s lidovci a zelenými, která disponovala pouhou polovinou hlasů poslanců, a vytvoření kabinetu ODS a odborníků, tolerovaného sociálními demokraty. Zda bude ČSSD mluvit do obsazení nestranických křesel a na jak dlouhou dobu dostane případná Topolánkova vláda mandát, to bude předmětem dalších jednání. Kdy přesně budou pokračovat, není jasné: odstupující premiér Paroubek si po demisi vzal několikadenní dovolenou a na veřejnosti se má objevit až v nedělní debatě České televize.

Designovaný premiér Mirek Toplánek tak má zatím čas řešit rodinnou rozepři se svou manželkou Pavlou. Jeho životní partnerka - a kdysi také dlouholetá asistentka svého manžela v dobách jeho působení v Senátu - se rozhodla sama v podzimních volbách kandidovat na místo senátorky. Nikoliv ale za Topolánkovu ODS. Jméno Pavly Topolánkové se objeví na listině strany Politika 21, kterou vede bývalá novinářka, dnes europoslankyně Jana Bobošíková.

Jak ODS, tak její předseda nejsou rozhodnutím Pavly Topolánkové nijak nadšeni:

"Tu její volbu, pokud to mám takto veřejně komentovat, úplně neschvaluji. Myslím si, že když člověk podporuje nějaký politický směr a nějaký program, tak by to neměl často měnit. Budu podporovat samozřejmě kandidáta ODS a v tomto smyslu na tom nevidím nic divného."

Nad řešením české politické situace v době, kdy by se měla sněmovna už začít zabývat rozpočtem na příští rok, tak nadále visí spousta otazníků.