Bude u nás protiraketová základna?

r_2100x1400_radio_praha.png

Do České republiky přijel tým expertů z americké vojenské agentury zabývající se obranou proti nepřátelským střelám, aby si prohlédl místa pro potenciální umístění protiraketové základny. V Česku zůstane týden. Armáda již dříve uvedla, že v úvahu připadají tři výcvikové prostory - Brdy a Boletice v Čechách a Libavá na Moravě.

Ministerstvo obrany i americké velvyslanectví v Praze tají, kdy a kde přesně prohlídky začnou. O výsledku cesty budou informovat až příští týden. Ministr obrany Karel Kühnl nám však řekl, co bude americkou agenturu zajímat: "Bude je zajímat dopravní spojení, geologické, hydrologické a klimatické podmínky, prostě všechno, co je důležité pro takovou případnou výstavbu. Tyto informace oni budou právě v tomto týdnu sbírat a vyhodnocovat, a potom si udělají technický závěr. Samozřejmě že 've hře' není jenom Česká republika."

Washington oslovil kvůli vybudování "raketového deštníku" několik středoevropských zemí. Experti totiž vypočítali, že zařízení na severoamerickém kontinentu proti střelám vypáleným ze Severní Koreje či Íránu nestačí. Smyslem takzvané antirakety je zničit útočnou raketu vysoko ve vzduchu před jejím dopadem na cíl.

Podle neoficiálních informací by u čistě obranného komplexu sloužilo několik stovek Američanů a základna by zaměstnala také stovky či tisíce místních obyvatel. Vedle ekonomického přínosu by ale mohla přilákat pozornost nepřátelských režimů nebo teroristů, obávají se někteří experti.

Jak už jsem řekl, ve hře jsou například Boletice v jižních Čechách. Část boletického újezdu se nedávno otevřela veřejnosti. Jihočeský hejtman Jan Zahradník je ochotný se s případnou základnou v Boleticích smířit:

Oproti tomu obyvatelé Boletic nejsou představou vojenské základny nadšeni. Na druhou stranu přiznávají, že vznik základny by mohl zmírnit nezaměstnanost, která je na Českokrumlovsku nejvyšší v celém kraji. Potvrdil to i přednosta újezdního úřadu Karel Trněný: "Určitě by to bylo přínosem pro zaměstnanost celého regionu. Na území vojenského újezdu je v této chvíli ze 146 ekonomicky aktivních obyvatel přibližně 15 nebo 16 nezaměstnaných osob."

Zda bude komplex v Česku stát, by mělo být jasné na podzim. Není vyloučeno, že USA část zařízení - například radar - umístí v Česku a jinou část v Polsku.