Sociální demokracie odmítá americkou základnu na základě dvoustranné dohody

Sociální demokracie asi umístění americké radarové základny v Česku odmítne. V pátek o tom rozhodlo vedení strany. Konečné stanovisko zaujme ústřední výbor koncem týdne. ČSSD také kvůli základně bude prosazovat celonárodní referendum. Blíže k tomu Zdeněk Vališ.

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Z nejsilnější opoziční strany zaznívaly v uplynulých dnech různé hlasy. Sám předseda ČSSD Jiří Paroubek se nechal slyšet, že případnou americkou základnu podporuje. V pátek ale přiznal, že chce respektovat výsledek vnitrostranické diskuse.

"Je pravda, že v této záležitosti jsem se se svým názorem dostal ve straně do menšiny."

Podle ČSSD by umístění základny bylo pouze dvoustranným aktem mezi USA a Českem. Místopředseda sněmovny a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v této souvislosti odvolal na program sociální demokracie, kde se uvádí, že bezpečnost České republiky má být postavena na členství v Severoatlantické alianci a v Evropské unii. Případná základna prý nepatří ani do strategie NATO.

"Máme k dispozici stanovisko mluvčího Severoatlantické aliance, ve kterém se říká, že NATO se v této věci neangažuje ani v žádném ujednání do budoucna."

Vedení ČSSD se v pátek zároveň ohradilo proti tvrzení premiéra Topolánka, že to byla právě sociálnědemokratická vláda, která z iniciativy svého ministra obrany Jaroslava Tvrdíka zahájila v letech 2004 až 2006 tajná jednání s USA o americké základně. Lubomír Zaorálek se odvolal na záznam rozhovoru, který vedl Tvrdík s americkými činiteli ve Washingtonu.

"Pan ministr, jak plyne z toho zasedání, jasně dával najevo, že nemá žádnou kompetenci v tomto cokoliv slibovat, cokoliv rozhodovat. Řekl, že to přísluší pouze vládě a především Parlamentu České republiky. A pak je tu druhá věc. Ministr Tvrdík tady opakuje, že podporuje záměr přenést budování tohoto systému do aliančního rámce."

Sociální demokracie ale také odmítá varování ruského prezidenta Putina z minulého čtvrtka, že Rusko na případnou základnu odpoví účinnými protiopatřeními.

Lubomír Zaorálek, foto: Autor
"Z toho stanoviska jsme v rozpacích."

Tvrdí Jiří Paroubek. Česká republika podle něj dělá nezávislou zahraniční politiku, má své spojence a "zcela nepochybně chce mít také korektní vztahy s Ruskem". O to víc je prý ale třeba prosazovat myšlenku referenda o americké základně.

"O tom, zda tady budou nebo nebudou radarové stanice, nebude asi rozhodovat ani pan prezident Putin a nebude o tom rozhodovat ani pan prezident Bush. Měl by o tom ale rozhodnout český lid."

Může se ale v tak vysoce odborné záležitosti orientovat běžný občan? Lubomír Zaorálek na tuto otázku Radiu Praha řekl.

"Touhle argumentací bychom nedělali referendum nikdy. Je úplně standardní věcí, že se v referendu dávají právě komplikované otázky a je úkolem politiků, aby je předložili v té podstatné podobě tak, aby se lidé mohli rozhodovat. Jinak si ale myslím, že není možné argumentovat obtížností."

V otázce umístění radarové základny v Česku není zatím jednotná ani vládní koalice. Souhlasí s ní ODS. Zelení mají podobný názor jako ČSSD, souhlas podmiňují tím, že radar bude součástí obrany NATO. Lidovci se dosud jasně nevyjádřili. Zcela odmítavý postoj k základně zaujímají komunisté.