Pře o vojáky

Foto: www.army.cz
0:00
/
0:00

Zdá se, že v Poslanecké sněmovně v brzké době dojde k dalšímu závažnému střetu mezi vládní koalicí a opozicí. Sociálním demokratům se totiž nelíbí vládní záměr posílit českou vojenskou účast v Afghánistánu a současně navýšit rozpočet této mise. Tak to alespoň zaznělo v nedělním diskusním pořadu České televize vysílaném přímo z afghánského Kábulu.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová, foto: ČTK
Vláda chce do Afghánistánu poslat příští rok dalších 200 vojáků, v regionu by tak celkem mělo působit na 700 vojáků. Ministryně obrany Vlasta Parkanová trvá na navýšení počtu vojáků v Afghánistánu. Naznačila, že je možné plán poupravit, ne však výrazně. Řekla však, že bude usilovat o dohodu s ČSSD, "a ta dohoda může vypadat i tak, že v těch úkolech, které jsme si v Afghánistánu pro rok 2009 postavili, můžeme domlouvat určitou mírnou redukci počtu, aniž bychom ale rezignovali na plněné některého z těch úkolů. Přece Česká republika nedělá v Afghánistánu žádnou sólovou akci. My jsme součástí spojeneckých zemí NATO."

Opozice naši misi v Afghánistánu považuje za příliš riskantní. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny, sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka stojí proti rozšíření mise vážné důvody. Jak řekl, situace v Lógaru se zhoršila, naši vojáci nemají dostatečné vybavení a Česko nemá v současnosti na posílení vojenského kontingentu v této zemi ani dost peněz:

"Nebyla zajištěna doprava. Na poslední chvíli se pronajímaly vozy Humvee, které nemají dostatečnou protiminovou ochranu, vozy Dingo se ukázaly nevyhovující. Prostě nebyly splněny cíle. ty cíle byly konsolidovat a koncentrovat působení našich vojáků v Afghánistánu, ale místo toho stále platí, že naše síly jsou tam roztříštěné. Máme dokonce síly ve dvou operacích, to je jednak ISAF, a jednak Trvalá svoboda, a to, co navrhujeme, je skutečně koncentrovat naše síly. Ne řešit to zvyšováním (počtu) vojáků."

Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek požaduje redukci vládního plánu na posílení českého kontingentu v Afghánistánu a prošetření bezpečnostní situace vojáků v tomto regionu:

"My si neumíme představit, že by se navyšovaly počty vojáků v Afghánistánu. Toto celé dobrodružství nikam nevede. My jsme o té misi v Afghánistánu rozhodli v čase, kdy se to zdálo být nezbytné. Samozřejmě s ohledem na naše spojence je potřeba tam udržovat určitý kontingent vokálů, ale rozšiřovat počty znamená, že také velmi pravděpodobně i ty lidské ztráty by byly vyšší."

Příští rok by podle ministerstva obrany mělo v cizině působit 1386 vojáků. Nejvíc jich má být nasazeno v misích ISAF a Trvalá svoboda v Afghánistánu - 745 osob, nově i s několika vrtulníky. S dalšími 550 se počítá pro misi KFOR v Kosovu. Česko naopak omezí svou účast v Iráku na pouhých pět instruktorů.

Poslanecká sněmovna bude o záměru vlády posílit českou mini v Afghánistánu jednat za tři týdny. Podle průzkumu veřejného mínění agentury STEM z počátku minulého měsíce si víc než dvě třetiny Čechů myslí, že by se počet českých vojáků v Afghánistánu neměl zvyšovat. Opačný názor má 30 procent lidí.