Bude za nelegální práci hrozit vězení?

Prý až čtvrt milionu lidí pracuje v České republice takzvaně načerno, tvrdí ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který chce prosadit, aby se nelegální zaměstnávání napříště stíhalo jako trestný čin. Podle opozice ale ministr přestřelil. Proč?

Petr Nečas,  foto: ČTK
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas je přesvědčen, že nejméně 150, ale možná až 250 tisíc lidí v Česku pracuje nelegálně. Zčásti jde o cizince bez patřičných povolení, většinu ale podle něj tvoří Češi, registrovaní na úřadech práce, kteří pobírají některou ze státních podpor a zároveň si přivydělávají. Spolu s řadou lidí, kterým je zase vyplácena pouze minimální mzda a větší část příjmu dostávají jako nezdaněnou sumu na ruku, pak představují velký ekonomický problém, když neodvádějí procento skutečných příjmů do státní kasy a pojistného systému, a někteří dokonce ještě navíc neoprávněně čerpají prostředky právě z těchto zdrojů.

Ministr má svou představu, jak se s tím poprat: "Chceme, aby černé zaměstnávání ze strany zaměstnavatelů - jak domácích pracovníků, tak zahraničních pracovníků - se stalo předmětem skutkové podstaty nového trestného činu a tento návrh se stane jednou se změn v novém trestním zákoníku, který je připravován na ministerstvu spravedlnosti."

Podle čtvrtečních Lidových novin Nečasův nápad trestat zaměstnavatele má principiální podporu premiéra i ministrů spravedlnosti a vnitra, i když o jeho přesné podobě se ještě vedou diskuse. Ministr práce zatím uvažuje v kategorii podmíněného trestu, doprovázeného velkou pokutou. A v případě opakování by mohl následovat i nepodmíněný trest.

Sociálnědemokratické opozici postih nelegální práce jako takový nevadí. Nečasův předchůdce v ministerské funkci Zdeněk Škromach ale považuje zavedení nové skutkové podstaty do trestního práva za zbytečné a nekoncepční. Finanční postih je totiž možný už podle stávajících předpisů a na Nečasovu adresu Škromach říká: "Očekával bych nejdříve, že objeví efektivnější způsob vyhledávání nelegální práce nebo černého zaměstnávání, protože současné úřady práce a cizinecká policie ty možnosti už mají, ale myslím si, že těch případů, které registrují, není tolik, aby bylo potřeba měnit sankce, nebo řekněme dělat z toho trestný čin."

Podle Petra Nečase se delikt nelegálního zaměstnávání prokazuje velice obtížně a spoléhá právě na odstrašující příklady několika postihů, doprovázených zápisem v trestním rejstříku a pokutou až likvidačního charakteru. "Pohrůžka trestem bez schopnosti vymáhat takové opatření je jenom plácnutí do vody," oponuje stínový ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Nový zákoník práce a nový zákon o zaměstnanosti podle něj dávají státu do ruky dostatek prostředků a považuje za potřebné spíše posílit kontrolu v terénu a personální stavy úřadů práce.

Prostor pro shodu mezi opozicí a vládou ale existuje. Oba tábory se totiž shodují v tom, že nelegální práce je problém, který nadměrně zatěžuje státní pokladnu. "Pokud by ODS konečně procitla a chtěla zvýšit sankce za takovéto obcházení zákona a daňové úniky, tak tam samozřejmě podpora z naší strany by byla,"říká Škromach. Konec-konců, jiné nástroje, než jím zmíněná ustanovení zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti zatím stát nemá. I v případě prosazení Nečasova návrhu si totiž příprava trestního zákoníku, připomínkové řízení a schvalování v parlamentu vyžádá ještě mnoho a mnoho času.