Sociální dávky za práci

0:00
/
0:00

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas přišel minulý týden s myšlenkou, jak zabránit tzv. práci na černo. Chce, aby byl takový způsob zaměstnávání lidí trestným činem, přičemž trestaným by byl zaměstnavatel. Co však s lidmi, kteří naopak záměrně nepracují a pobírají sociální dávky. Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek byl před nedávnem jedním z hlavních nositelů myšlenky, že problémy osob "sociálně vyloučených", což se týká i romské populace v Česku, je třeba začít řešit změnou systému vyplácení sociálních dávek tak, aby si jejich konzument byl nucen hledat a vykonávat nějakou práci. Od příštího roku by měla u nás vzniknout Vládní agentura pro řešení romských otázek, jejímž úkolem bude pomáhat koncepčně řešit romské problémy tak, aby se hospodárně využily vložené prostředky. Komentátora Petra Holuba z internetového portálu aktuálně.cz jsem se zeptal, co o tom soudí?

"To jsou vlastně dvě věci. Jedna věc je kontrola, aby se nezneužívaly prostředky ze sociálního zabezpečení, a to se samozřejmě týká jak Romů, tak Neromů. Nepochybně mnohem víc sociálních dávek dostává 'bílá' populace, a pokud by se mělo šetřit, tak by se právě nejvíc mělo šetřit na někom jiném než jsou Romové. Takže to s romskou otázkou tak úplně nesouvisí. Pokud jde o tu romskou agenturu, tak ta úvaha, která byla inspirována Evropskou unií, jež se v řadě zemí snaží zavést programy na podporu sociálně vyčleněných menšin, mezi něž patří i Romové, a je třeba najít finanční mechanismus, jak ty peníze k Romům dostat. Například ve Španělsku, kde je romská populace přes jeden milion obyvatel, se tato romská agentura, v jejímž vedení jsou zástupci romských organizací, zástupci politiků, zástupci regionů, ukázala jako poměrně dobrá metoda. Protože ty finanční toky není úplně snadné uhlídat, a je asi nejlepší, když je nějaký koncepční úřad nebo koncepční instituce, která potom ty peníze rozděluje mezi jednotlivá města, mezi jednotlivé spolky, které se snaží Romům pomáhat. A samozřejmě je velice těžké prosadit tuto myšlenku v České republice, a to z toho důvodu, že Evropská unie, jak se zatím zdá, by měla v příštích sedmi letech dát České republice až 13 miliard korun na pomoc Romům. A pokud je dostane nezávislá vládní agentura, tak tyto peníze nedostanou ministerstva. Proto je i logické, že třeba ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pan Čunek si tu agenturu nepřeje. A myslím, že si ji asi nepřeje i většina ostatních ministrů."

Vy osobně jste tedy také pesimista, co se týče činnosti předpokládané agentury?

"Já si myslím, že pro Českou republiku by to bylo dobré řešení, ale už jsem se stal za tu dobu, jak sleduji různé akce na pomoc Romům natolik skeptickým, že si myslím, že se tento rozumný plán nepodaří od 1. ledna 2008 uskutečnit. Jediná šance by zřejmě byla v tom, že by Evropská komise donutila české politiky k nějakému racionálnímu názoru, jak tyto peníze čerpat a rozdělovat, a potom by se vlastně i Česká republika musela spíše přihlásit k nějakému typu podpory romských komunit, jak je zvykem v Evropské unii."