ODS o sociální politice

Petr Nečas, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Model takzvaného sociálního státu je v řadě evropských zemí v hluboké krizi a mnoho obyvatel některých zemí Evropské unie se tak dostalo do chudoby. Zpozornět by proto měli zejména sociální demokraté. S těmito tezemi vystoupil v sobotu na ideové konferenci občanských demokratů v Olomouci předseda ODS Petr Nečas. Hlavním tématem této konference byla rodinná politika.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Šéf ODS a premiér Petr Nečas nemohl nevyužit situace ke kritice opozičního rivala na politické scéně - sociální demokracie. "Není většího rozporu slov a činů, než v současné době předvádějí představitelé ČSSD,"řekl ve svém projevu.

"Velmi vehementně chce, aby Česká republika přistoupila k takzvanému fiskálnímu kompaktu, který my nepotřebujeme, abychom konsolidovali veřejné finance. Znamená skutečně velmi tvrdou rozpočtovou politiku. A současně se chce sociální demokracie nadále držet svého volebního programu. Pokud chce sociální demokracie reálně prosazovat rozpočtovou politiku, která je obsahem tohoto evropského fiskálního kompaktu, tak bude muset veřejně a demonstrativně buďto spálit, nebo skartovat svůj volební program," prohlásil v Olomouci Petr Nečas.

Na reakci nemusel dlouho čekat a také byla předvídatelná. Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka prohlásil, že hlavním problémem České republiky není sociální stát, ale reformy současné vlády. Nezastírá, že Česko bude muset snižovat deficity veřejných rozpočtů bez ohledu na to, zda bude součástí "nějakého fiskálního paktu nebo ne". To, že se k němu nepřipojila, mu z hlediska rozpočtové politiky nepřináší žádnou ekonomickou volnost. Schodek rozpočtu ale nelze snižovat bez ohledu na sociální soudržnost, zaměstnanost a ekonomický růst, zdůraznil Bohuslav Sobotka.

Petr Nečas pomyslně kontroval konstatováním, že "občanští demokraté nikdy nebudou uplácet občany slibováním ekonomicky neúnosného sociálního zabezpečení, které vede pouze k obrovským dluhům". Podle něj máme například stále prostor k zefektivnění státní správy. Odbory však soudí, že úsporná opatření vlády zhorší bezpečnost, vzdělávání i kontrolní činnost státu. Plánované propuštění až 24 tisíc státních zaměstnanců do dvou let by omezilo veřejné služby a zvýšilo nezaměstnanost. Premiér Nečas oponoval:

"Existuje zbytečná rozvětvenost různých úřadů, které velmi často dělají tu samou práci. Například jak jsme chránění jako spotřebitelé? Dnes se o to stará Česká obchodní inspekce, Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Fytoveterinární správa, Veterinární správa, Hygienické stanice. Takže vytvoření například jedné efektivní struktury, která to bude mít na starosti, je naprosto v pořádku."

Petr Nečas rovněž vyjádřil podporu zkráceným pracovním úvazkům. Tento princip podle místopředsedkyně strany Miroslavy Němcové využívají některé země západní Evropy mnohem víc my:

Miroslava Němcová
"Každá firma, má-li do člověka investovat, co jeho profesního růstu, do jeho kvalifikace, pak je v zájmu toho podnikatele si takového člověka udržet. A zkrácený úvazek určitě i pro něj, byť by to zatím nebyl přímý bonus, tak je přece věcí jejich inteligentního rozhodování. Jestliže to existuje v západní části Evropské unie, když v Holandsku mají 76 procent zkrácených úvazků, u nás je to deset procent, pak je jasné, že zde ten prostor je."

Občanští demokraté chtějí také zpřísnit vazbu sociálních dávek na školní docházku. Vláda už na podzim prosadila v parlamentu omezení zneužívání dávek rodičům, kteří neposílají své děti řádně do školy. Vazba dávek na školní docházku by teď měla podle poslankyně Ivany Řápkové postihnout hlavně skryté záškoláctví:

"Dříve se to týkalo jenom rodičů, kteří pobírali dávky v hmotné nouzi, nyní jsme to rozšířili i na rodičovský příspěvek a na pěstouny. Pořád nám tady zůstává skryté záškoláctví, proto je třeba na ně vázat nevyplacení dávek. Chápeme to tak, že tady dochází k ohrožení duševního a fyzického vývoje dítěte."

Vedle úspor a snižování schodku veřejných financí chce ODS využít i prorůstových opatření. O převedení finančních prostředků z evropských fondů například do výstavby infrastruktury hovořil v Olomouci ministr průmyslu Martin Kuba:

"Řada těch projektů, které vidíme kolem sebe, jsou peníze, které nemusí mít takový dopad. Jsme přesvědčeni, že by byla velká škoda, kdybychom se nepokusili, ty peníze, které se dnes mohou určitě počítat v řádu miliard korun, překlopit do českého průmyslu. Mohlo by to pomoct tak, že by se tato peníze přesunuly například od dopravních infrastruktur nebo výstavby tvrdých infrastrukturních projektů. Poznali bychom to v celé české ekonomice a považujeme to za velmi racionální."

Tradici svých ideových konferencí obnovila ODS vloni na podzim. Cílem setkání špiček strany jsou centrální témata současné politiky a jejich diskuse s členy strany v regionech. V Olomouci se uskutečnila čtvrtá konference tohoto druhu v pořadí.