Cena Významná česká žena ve světě má dalších pět laureátek
Historička, básnířka, vědkyně v oboru krystalografie, charitativní pracovnice i bývalá tenistka - to jsou ženy, které tento čtvrtek v Senátu ČR obdržely ocenění Významná česká žena ve světě. Tato prestižní cena se uděluje už počtvrté a v minulých letech ji získaly například Ája Vrzáňová, Eliška Hašková - Coolidge, Meda Mládková, Eva Jiřičná nebo Ivana Trumpová. Více už Milena Štráfeldová
"Já jsem dělala mnoho věcí na poli česko - australském. Ještě než jsem se mohla vrátit, spolupracovala jsem s českým rozhlasem. /Pozn. red.: s českým vysíláním australského rozhlasu/ Byla jsem sekretářkou Československého klubu. Když se to potom všechno obrátilo, tak jsem jezdila sem. Do Austrálie jsem třeba dostala Evu Pilarovou. Pak jsem zase tady dělala první výstavu australských umělců, v Praze na Staroměstské radnici. Takže jsem zase sháněla umělce tam."
Cenu získala i historička Eva Hahnová, která od roku 1968 žije v Německu:"Já jsem odešla za těch dramatických srpnových dnů. Asi to bylo tím, že už moji rodiče chtěli emigrovat v r. 1948, ale nezvládli to. Takže já jsem vyrostla s představou, že je lepší žít ve svobodném světě, a proto jsem hned odešla. Já jsem měla tehdy hodně kontaktů do Německa a věděla jsem, kde tam můžu pracovat. Tehdy byly kontakty ke Spolkové republice živé. Byla jsem ale později v Anglii a tam jsem žila strašně ráda. Tam byl žila nejraději, kdybych si svobodně volila."
Eva Hahnová se dlouhodobě věnuje historii česko - německých vztahům. Další vědkyní, která letos získala cenu Významná česká žena v zahraničí, je odbornice v oboru krystalografie Jarmila Jančaříková. I ona z Československa odešla po srpnu 1968 a dnes působí ve Spojených státech. Uplatnit se pro tehdy mladou, začínající vědkyni nebylo snadné:"Nakonec jsem si vybrala univerzitu v Berkeley. Byl to sice obor, který jsem vůbec neznala, já jsem původně pracovala v imunologii a v genetice. Tak jsem řekla, že to bude zajímavé, aspoň se naučím něco nového. A ukázalo se, že to byl pro mne úplně fascinující obor. Mně se to úžasně líbilo, protože to bylo velice obtížné a byly tam problémy, které bylo potřeba vyřešit."
Její pozdější objevy v krystalografii využil například jiný slavný český vědec Antonín Holý při hledání nových léků proti HIV a dalším nemocem.
Dalšími dvěma oceněnými ženami jsou bývalá vynikající tenistka Hana Sládková Koželuhová, která dnes žije ve Švýcarsku a věnuje se především charitativní práci, a hraběnka Mathilde Nostitzová. I ona podporuje řadu charitativních projektů v Česku, například programy pro nevidomé Bílá pastelka nebo výcvik vodicích psů.
Portréty oceněných Češek přinese i naše rubrika Češi v zahraničí. Již tuto sobotu v ní uslyšíte rozhovor s Jarmilou Jančaříkovou.
Foto: autorka