Češi by chtěli více dovolené a kratší pracovní dubu

Фото: Pixabay, Public Domain

Pětihodinovou pracovní dobu by v rámci svého zaměstnání ocenilo 45 procent Čechů. To ji pasuje mezi nejžádanější z netradičních benefitů, které fungují ve světě. Po Francii či Německu dorazil tlak na kratší pracovní týden i do Česka.

Foto: Pixabay,  CC0
Odboráři chtějí prosadit zkrácení pracovního týdne o 2,5 hodiny, tedy o půl hodiny denně. Lidé by tak pracovali 37,5 hodiny za týden.

Podle odborů tráví Češi v práci víc hodin, než ostatní zaměstnanci v EU. V porovnání s Německem o 270 hodin ročně víc.

"Podle dat OECD a Eurostatu máme zjištěno, že čím je delší pracovní doba, tím jsou nižší mzdy. Z našeho pohledu tlak na postupné zkracování pracovní doby je zcela logický. Cílem je, aby se zaměstnanci nejen nepřetěžovali, ale zároveň je to tlak na změnu v organizaci práce u zaměstnavatelů, protože si myslíme, že není vždy nutná takto dlouhá pracovní doba," uvedl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů, Josef Středula.

Podle OECD stráví průměrný Čech ročně v práci 1776 hodin, zatímco Němec jen 1371 a Francouz 1473 hodin. Odbory věří, že méně času v práci by mohli Češi trávit za tři nebo čtyři roky.

Zaměstnavatelé nesouhlasí

Například viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy Milena Jabůrková je proti zkracování pracovní doby v Česku. Už kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti, která způsobuje nedostatek pracovníků na trhu.

"Dnes v oborech, kde zaměstnanci chybí, je těžké pokrýt zakázky přesčasovou prací. Takže by to mělo neblahý vliv i na zaměstnance, protože když snížíte pracovní dobu, ještě zvýšíte tlak, který na ně je, aby zakázky splnili ve stanovené době."

S návrhem odborářů na zkrácení pracovní doby nesouhlasí ani prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Česko podle něj nemá stejnou produktivitu práce jako Německo. Navíc s nižším počtem hodin by se zaměstnancům zkrátila i výplata.

Některé firmy nabízí i neomezenou dovolenou

Ilustrační foto: J.Clarke via Foter.com / CC BY-NC-ND
Češi touží i po delší dovolené. Týden navíc patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým benefitům. Nedávný průzkum společnosti Up ČR ukázal, že si na dovolené odpočine pouze třetina zaměstnanců. "Pro 35 procent zaměstnanců je dodatečná dovolená důležitější než zvýšení mzdy," uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC.

V Česku mají lidé ze zákona nárok na 20 dní dovolené, tedy na čtyři týdny. Pět týdnů může čerpat 50 procent zaměstnanců v Česku. Několik firem nabídlo i neomezenou dovolenou, a nápad se vyplatil. Třeba v pojišťovně Direct si zaměstnanci vyčerpali jen půl dne navíc. Firma Usertech nabízí neomezenou dovolenou už osm let. Zaměstnanci si vybírají v průměru 35 až 40 dní dovolené.

Odbory chtějí, aby i zaměstnanci v soukromém sektoru měli nárok na pět týdnů dovolené. Změnu chtějí prosadit do novely zákoníku práce, která má platit od příštího jara. Pro státní zaměstnance totiž pětitýdenní volno platí. Zástupci firem ale varují, že zavést podobnou změnu "ze dne na den" bude pro mnohé podniky finančně náročné. Podle propočtů zaměstnavatelů by náklady například jen na zavedení povinného pátého týdne dovolené pro průmysl, stavebnictví a služby představovaly zhruba 26,5 miliard korun.