Češi jsou v pití alkoholu šestí na světě

Foto: CC0 public domain

Česko je v pití alkoholu šesté na světě! První doušky si dopřávají už jedenáctileté děti, nejčastěji z rukou rodičů. Ministerstvo zdravotnictví s tím proto chce bojovat. Skleničku alkoholu si podle ministerstva pravidelně dopřeje 15 procent dospělých. A někteří alkoholu přisuzují léčivé účinky. Podle lékařů ale jde o velký omyl. Že alkohol více škodí, než pomáhá, chce ministerstvo dokázat do příštího roku. Rozhodlo se snížit jeho konzumaci v Česku a soustředit se chce hlavně na mládež.

Foto: CC0 / Pixabay | Foto: kaicho20, Pixabay, CC0 1.0 DEED
V Česku chybí preventivní a léčebné programy, které by pomohly lidem, kteří začínají mít problém s konzumací alkoholu a u kterých se závislost na pití teprve rozvíjí. Většina léčby se zaměřuje až na stavy těžké závislosti. To podle primáře kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Popova vede k tomu, že se nedaří u problematických pijáků včas zasáhnout.

"Ve fázích, kdy bychom mohli zasáhnout velmi dobře, kdy pacient třeba nechce úplně přestat pít, ale chtěl by jen snížit konzumaci, mu nemáme co nabídnout. Takové léčebné programy se u nás téměř nevyskytují," uvedl doktor Popov.

Petr Popov, foto: Anna Duchková, ČRo
Přitom i částečné snížení konzumace alkoholu snižuje zdravotní rizika s pitím spojená. "Vede to k tomu, že propásneme situaci, kdy se dá zasáhnout ještě velmi účinně. Často to přejde do situace, která už je velmi komplikovaná, kdy se léčí následky nebo závislost velmi obtížně," doplnil Petr Popov.

Skleničku alkoholu si podle ministerstva zdravotnictví pravidelně dopřeje 15 procent dospělých. Osmatřicetiletý kuchař Karel začal s alkoholem jako sedmnáctiletý učeň. Popíjel i s kolegy v práci a nakonec skončil na léčení.

"Ráno když vstanete, to se klepete, potíte se, zimnice. Můžete dostat i epileptický záchvat. A musíte se nejdřív napít. No tak jsem vypil dva, tři litry vína, než jsem vůbec došel do práce."

Roman Prymula, foto: David Němec, ČRo
Podobných případů si lékaři vyslechnou tisíce. Česko je - co se týká konzumace alkoholu - na šestém místě světového žebříčku. Ministerstvo zdravotnictví si proto předsevzalo, že do roku 2018 sníží konzumaci alkoholu o 3,5 procenta, řekl náměstek Roman Prymula:

"9,8 litrů - průměrná spotřeba českého občana na hlavu je číslo nebývale vysoké. Řada našich mladých začíná konzumovat alkohol už v 11 letech. V té kategorii 16tiletých opakovaná zkušenost s alkoholem je někde na úrovni 43 procent. Tady se lišíme od ostatních zemí."

Ministerstvo na boj s alkoholem vyčlenilo 20 milionů korun. Jenže podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila to nebude lehké. Češi pití alkoholu považují za něco, co k životu patří.

Jindřich Vobořil, foto: Marián Vojtek, ČRo
"Tak jak se pije dneska, se nikdy nepilo. A ta vůle cokoliv změnit, je strašně malá," říká Vobořil.

Kladný vztah k alkoholu podle lékařů podporují také informace o jeho pozitivních účincích na zdraví, například na činnost srdce. Přednosta pražské kliniky adiktologie Michal Miovský ale varuje, že rizika pití i malého množství alkoholu jsou mnohonásobně vyšší než možné benefity.

"Každodenní expozice jednoho jediného standardního drinku, což obnáší například dvoudeci vína, u žen reprezentuje 5 procentní nárůst relativního rizika pro karcinom prsu."

Michal Miovský, foto: Šárka Ševčíková, ČRo
Maximální denní dávka s nízkým rizikem je podle lékařů dva alkoholické nápoje pro muže. Ženy by si měly dopřát jen jeden. Všichni by pak měli na dva dny alkohol vynechat úplně.

Na ministerstvu zdravotnictví byla sestavena pracovní skupina pro snížení škod působených alkoholem, která se zabývá mimo jiné naplňováním akčního plánu pro boj s pitím alkoholu. Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že celospolečenské náklady na škody způsobené konzumací alkoholu činí přes 16 miliard korun ročně.