Češi na Black Friday rekordně utráceli

Foto: ČTK

Českým zákazníkům se slevy líbí. Obraty e-shopů dosáhly při akci Černý pátek téměř 4 miliard korun a počet zákazníků byl oproti loňsku skoro o třetinu větší. E-shopy a obchody slevy nabízely nejen v pátek, ale po celý týden. Zapojilo se i víc kamenných obchodů. Poprvé třeba autosalony, autobusoví dopravci nebo mobilní operátoři.

Foto: ČTK
A jaké slevy zákazníci nakonec dostali? Průměrná sleva dosáhla v e-shopech podle Heureka.cz pouze 17 procent oproti často inzerovaným desítkám procent. České internetové obchody odstartovaly Černým pátkem hlavní vánoční sezonu.

"Předvánoční slevy jsou pro českého zákazníka mimořádně atraktivní. Za celou skupinu ve všech zemích odhadujeme, že prodáme zhruba 1,2 miliónu kusů zboží, a tržby by měly jít až do výše 1,5 miliardy korun,"říká mluvčí druhého největšího e-shopu, Mall.cz Jan Řezáč.

Zájem o slevy potvrzuje i ZOOT - internetový prodejce oblečení a doplňků, který Black Friday zahájil o týden dřív, už v pátek 17. listopadu, říká mluvčí Andrea Burgerová:

Foto: ČTK
"Nejvíce se prodávalo sezónní zboží a doplňky, a produkty, které se nemusí zkoušet. To jsou kabelky, peněženky, dárkové zboží. Lidé už nakupují dárky na Vánoce. Oproti předchozímu běžnému pátku stouply hrubé tržby zhruba o 70 procent."

Zboží šlo na dračku. Třeba v největším tuzemském e-shopu, Alza.cz se vyprodaly zlevněné Iphony během hodiny.

Zároveň s nakupováním rostou i nároky na přepravu

Černý pátek znamená i zvýšené nároky na přepravu. Ta podle šéfa přepravní společnosti DPD Miloše Malaníka stoupla o desítky procent.

Miloš Malaník,  foto: archiv Miloš Malaníka
"Nárůst Černého pátku je letos opravdu enormní. Oproti předsezónnímu průměru je to nárůst o 75 procent. Předchozí slevová akce byl den dopravy zdarma, a tam byl nárůst 50 procent. Například dnes je na rozvoz připraveno 120 tisíc balíků. Přepravuje je přes 900 kurýrů. Jeden kurýr stihne rozvést od 50 do 200 balíků za den. To jsou rekordmani."

Black Friday je sice americký nákupní svátek, ale do povědomí českých zákazníků už zakotvil. Prezident Asociace českých reklamních agentur Pavel Brabec upozornil, že ne vždy ale musí být nákup v akci výhodný:

"Třeba je vyšší ta počáteční cena, a pak deklarují větší slevy, než tam jsou. Ale to nemohou řešit lidi z reklamy, to je otázka nějakého dozoru a inspekce."

Určité problémy při slevových akcích potvrzují i pokuty, které během nich uděluje Česká obchodní inspekce. Obchody nejsou třeba schopny prokázat, z jaké ceny se sleva počítala, nebo cena v regálu nesedí s cenou u pokladny.

Po nákupech přichází Dárcovské úterý

Vyvážením nákupního šílenství o Černém pátku by měla být charitativní akce Giving Tuesday neboli Dárcovské úterý. Ve světě se koná od roku 2012, my ho slavíme po druhé.

V Česku pořadatelé registrovali 150 výzev a projektů k podpoře. Cílem je pomoci nemocným, dětem z dětských domovů, seniorům či opuštěným zvířatům. Nemusí se jednat jen o dary finanční. Lidé mohou nabízet materiální pomoc, pořádají se i dobrovolnické akce.