Češi na EURU dohráli, zvítězil antifotbal

Pavel Nedved a Marek Jankulovski, foto: ČTK

Českým fotbalistům se sen o účasti ve finále mistrovství Evropy nesplní. Ve čtvrtečním semifinále prohráli s Řeckem 0:1 po brance, kterou vstřelil v posledních vteřinách prvního prodloužení hlavou obránce Dellas. Mezi miliony diváků, kteří zápas sledovali, byl i Josef Kubeczka.

Pavel Nedved a Marek Jankulovski,  foto: ČTK
Paradoxem je, že Čechy poslal domů tzv. stříbrný gól, který po šampionátu z pravidel zmizí. Pro Řeky však měl zlatý nádech. Pojďme ale k utkání samotnému.

Trenér Karel Brückner sice sliboval, že jeho tým v tak důležitém utkání začne opatrně, ale opak byl pravdou. Pokud by v desáté minutě jeho svěřenci vedli o dvě branky, nikdo by se nemohl divit. Řekové sice sáhli jako obvykle k hlubokému obrannému bloku, jenže už ve třetí minutě se dostal k míči Tomáš Rosický a jeho dělovka z osmnácti metrů orazítkovala břevno. Rychlý úvod opatrného soupeře trochu zaskočil, ale když se neujaly ani další střely našich fotbalistů, Řekové začali zvedat hlavu. Navíc se pět minut před koncem prvního poločasu nešťastně zranil kapitán celku Pavel Nedvěd a musel střídat. Soupeř si v průběhu zápasu vytvořil několik slibných situací, ale Češi jich měli mnohém více. Bohužel bez efektu. Trenér Karel Brückner k tomu říká:

"My jsme se dostali do více šancí než v zápase s Dánskem, to je evidentní. S Dánskem jsme ale proměnili všechny, tedy stoprocentní úspěšnost. Tady to bylo tak, že jsme měli proti Řekům největší počet šancí ze všech mužstev, která s nimi hrála. To je vizitka produktivity, hry stylu hry. Vlastní proměňování, to je řešení kritických situací."

Rozhodující gól,  foto: ČTK
Zápas skončil bez branek, a tak se prodlužovalo. Pár vteřin před závěrem první části prodloužení Řekové kopali čtvrtý ze svých rohů v utkání a obránce Dellas z bezprostřední blízkosti překonal brankáře Petra Čecha. Na zvrat utkání už našim fotbalistům prostě nezbyl čas. Záložník Karel Poborský tak mohl jen smutně konstatovat...

"Nedali jsme gól, nemohli jsme postoupit. Oni přesto, že moc šanci neměli, my jsme jich měli asi víc, jeden gól dali z rohu a hraje se bohužel na góly. My jsme ti smutní, oni postupují dál. Odcházíme ale se vztyčenou hlavou, že jsme tady předvedli obrovský kus práce a hráli jsme velice dobrý fotbal. Prostě takový je fotbalový život."

Velké zklamání zavládlo po prohraném utkání na pražském Staroměstském náměstí, kam naše fotbalisty přišly před velkoplošnou obrazovku povzbudit tisíce lidí.

"Čekal jsem, že vyhrajeme, protože Řekové nebyli zas tak moc dobří. Ale bohužel, stalo se."

Milan Baroš,  foto: ČTK
"Smutné."

"Já jsem to viděl trošku jinak. Myslím si, že jsme na to měli a také to bylo hlavně tím, že to pískal rozhodčí Collina, protože některé fauly, například na Kollera a i jiné, mohl odpískat. Prostě to pokazil, no."

Našim reprezentantům patří v konečném pořadí evropského šampionátu společně s Nizozemskem třetí příčka, o zlaté medaile se v neděli utkají v Lisabonu domácí Portugalci a Řekové.