Děsivé kvalifikační entrée

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Český fotbal dostal další pořádnou facku. Tentokrát mu ji na reprezentační úrovni uštědřili Litevci, kteří v úvodním kvalifikačním duelu o postup na fotbalové Euro 2012 zdolali českou jedenáctku 1:0 gólem Šernase z 25. minuty. Domácí borce nezachránil v Olomouci ani přísně nařízený pokutový kop, který neproměnil kanonýr Milan Baroš.

Milan Baroš,  foto: ČTK
Po pohárovém propadáku se fanoušci těšili, že si spraví chuť díky reprezentaci. Už před utkáním to vypadalo, jako by ČR byla fotbalovou zemí. Zatímco v Praze přišlo loni na podzim na kvalifikační duel o MS tři tisíce diváků, v srdci Moravy se tentýž počet sešel už na tréninku a samotný zápas byl dlouho dopředu beznadějně vyprodán. Výjimečnou atmosféru si pochvaloval i obránce Jan Rajnoch.

"Určitě je to příjemnější, než trénovat na Strahově kde kromě pár atletů nikdo není. Takový zájem nás moc těší."

Karel Brückner,  foto: ČTK
Hanácká metropole se oblékla do slavnostního hávu. V předvečer utkání byl v rytířském sálu olomoucké radnice vyhlášen trenérem desetiletí zdejší rodák Karel Brückner, který se nejen na souboj s Litvou, ale na celou kvalifikační skupinu díval optimistickýma očima.

"Já si myslím, že postup ze skupiny je naprosto reálný. To není žádný sen, mužstvo je kvalitní."

Jenomže Brückner zřejmě pozapomněl, že už reprezentační koráb nekormidluje on. Jeho série tří kvalifikačních postupů v řadě za sebou vyšperkovaná bronzem z fotbalového Eura v Portugalsku je dávno zapomenuta. Český fotbal od té doby vedli 4 trenéři diplomaticky řečeno s nevalnými výsledky. Zpackaný boj o mondial v JAR doplnila hrůzostrašná premiéra v evropské kvalifikaci s Litvou. A nic na tom nezměnila ani slova dalšího slavného olomouckého rodáka Pavla Hapala, který nyní vede slovenského mistra - fotbalisty Žiliny.

Zleva Tomáš Necid,  Milan Baroš a brankář Žydrunas Karčemarskas,  foto: ČTK
"Hlavně věřím tomu, že olomoucké publikum požene nároďák dopředu. Je zde výborná atmosféra, vyprodáno a tak věřím, že mužstvo se odmění vítězstvím."

Atmosféra byla opravdu fantastická ovšem s trochou jízlivosti lze říct, že vítězstvím se za ni odměnili hráči Litvy. Ostatně Hapal se v úterním večeru musel cítit, jako by někdo zmáčkl tlačítko replay. Na lavičce Žiliny totiž v prakticky identickém zápase vyřadil pražskou Spartu, když i tehdy český zástupce rychle inkasoval a poté pohrdl možností vyrovnat neproměněnou penaltou. Tentokrát byl smutným exekutorem Milan Baroš.

Tomáš Rosický  (vlevo) a Kestutis Ivaškevičius,  foto: ČTK
"Fotbal je někdy krutý. V 1. poločase proměnili brejk, dobře bránili a my se tam potom těžko dostávali. Kdybych proměnil penaltu, tak to vypadalo jinak, odpovědnost dnes beru i na sebe."

Těžko hledal příčiny porážky i kapitán mužstva Tomáš Rosický, který ač byl nejlepším hráčem v českém dresu na hřišti, namířil kritiku hlavně sám na sebe.

Trenér ČR Michal Bílek,  foto: ČTK
"Takhle vstoupit do kvalifikace je hodně špatné. Ve finální fázi jsme toho vytvořili poměrně málo a to je hlavně moje věc. Není to dobré, udělali jsme si to od začátku strašně složité a já nevím, co k tomu více říct."

Slova trenéra Michala Bílka poté přehlušoval pískot diváků a posléze i skandování "Bílek ven".

"Do utkání jsme sice dobře vstoupili, ale nakonec jsme veřejnost velmi zklamali. Všichni čekali, že to utkání zvládneme, ale realita je bohužel jiná."

Reparát se čeští fotbalisté pokusí složit přesně za měsíc se Skotskem.

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio