Češi přispívají na vzdělání chudým dětem v Paraguayi

Foto: www.charita.cz/dchplzen
0:00
/
0:00

Češi pomáhají dětem v Paraguayi získat vzdělání. Plzeňská diecézní charita vloni zahájila nový projekt adopce na dálku, tentokrát zaměřený na děti z nejchudších rodin v paraguayském hlavním městě Asunciónu. Za necelých sedm tisíc korun ročně, které Češi prostřednictvím charity do Paraguaye zasílají, mohou děti nejen chodit do školy, ale dostanou i pravidelně najíst. Po Bolívii je to už druhý projekt adopce, který plzeňská charita připravila. Na podrobnosti jsem se zeptala vedoucího projektu Luďka Kaluži.

"Rozšíření projektu na Paraguay bylo zahájeno už v loňském roce a první adoptivní rodiče se nám začali hlásit po prázdninách. Do dnešního dne se jich přihlásilo patnáct a máme adoptováno celkem osmnáct dětí."

Jak se děti do tohoto projektu vybírají?

"Naši partneři, paraguayská charita, zapojili do projektu celkem jedenáct farností z hlavního města. Pracovníci těchto farností vybírali děti z těch nejchudších rodin."

O jak staré děti se jedná?

"Jde o děti ve školním věku, v podstatě od sedmi let."

Po jak dlouhou dobu na ně pak ti adoptivní rodiče v Česku přispívají? Jde o základní školu, nebo pokračují dál na střední škole?

"Ideální by samozřejmě bylo, pokud by rodiče tu podporu dávali po celou dobu studia. Není to ale podmínkou, záleží na možnostech adoptivních rodičů a na tom, jak oni se sami rozhodnou, že dítě budou chtít podporovat."

O jakou částku se jedná a co se z ní všechno hradí?

Česká katolická charita
"Jedná se o 6600 korun ročně a v případě Paraguaye se hradí nejenom školní potřeby a oblečení, ale po dohodě s našimi partnery i určitá částka, která bude sloužit na zkvalitnění výživy těch dětí. Jak nám partneři řekli, právě to je ve velkých aglomeracích velký problém. Děti ze sociálně slabších rodin často chodí do školy hladové a během dne nemají možnost se stravovat. Takže jsme chtěli pokrýt i tuto část."

A jak probíhá projekt v Bolívii? Daří se?

"Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby zájem byl co největší, nicméně to tak nějak asi odpovídá zájmu o tento region. V současné době v Bolívii máme kolem 140 adoptovaných dětí, ten počet se průběžně mění, přibývají nám noví adoptivní rodiče."

A uvažujete do budoucna o případném rozšíření tohoto projektu na nějakou další latinskoamerickou zemi?

"My už jsme o tom /v roce 2003/ jednali při návštěvě senátní delegace v Paraguayi a Argentině. Jednali jsme i s argentinskou charitou, máme již některé kontakty, nicméně k tomu faktickému zahájení v Argentině ještě nedošlo. Uvidíme, zda se projekt v Argentině podaří oživit."

Více o adopci bolivijských a paraguayských dětí na adrese www.charita.cz/dchplzen.