Češi se přestávají bát viru HIV

r_2100x1400_radio_praha.png

V Česku roste počet lidí nakažených virem HIV. Letos k 1. listopadu bylo v České republice evidováno 77 nových případů nákazy HIV. Češi přestávají mít z viru HIV a nemoci AIDS strach, přestože je tato nemoc stále ještě nevyléčitelná. Více se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Proč navzdory dostupným informacím a osvětě roste počet případů HIV pozitivních? Na to jsem se zeptala Jaroslava Jedličky z Národního programu HIV/AIDS: "Jedním z hlavních důvodů, proč v České republice roste počet případů HIV pozitivních, je to, že lidé podceňují riziko nákazy. U nás je evidováno necelých 900 HIV infikovaných na 10 milionů obyvatel, což je jedno z nejmenších čísel ve světě. Čili lidé si představují, že je Česká republika jakoby infekce ušetřena a že styk s neznámým člověkem vlastně není velkým rizikem."

Proč virus HIV najednou přestal být strašákem? Odpovídá David Pospíšil, sociální pracovník z Domu světla: "Strašákem už není například proto, že v 80. a 90. letech byly mezi nemocnými i populární osobnosti, například třeba Freddie Mercury, takže člověk mohl vidět i v televizi, že nemoc AIDS je závažné onemocnění." Ostatně mnozí z nás mají ještě v paměti, jak začátkem 90. let smrt zpěváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho celý svět doslova šokovala.

Zatímco v 80. letech byl virus HIV novou a obávanou hrozbou, v 21. století si na něj lidé takříkajíc zvykli. Roli hraje i vědomí, že existuje řada nových léků - připomeňme například celosvětově proslulé objevy týmu českého vědce Antonína Holého. Lidé ale jakoby neviděli, že ani nejnovější lék nedokáže AIDS vyléčit. "Veřejnost má informaci, že existuje takzvaná kombinovaná antiretrovirová terapie, ty známé koktejly, které doopravdy dovedou udržet v dobrém zdravotním stavu infikované po 15-20 let. To znamená, že AIDS už není v představě lidí tou metlou lidstva, která zabíjí třeba do tří měsíců, jako to bylo v 80. letech minulého století, ale že je chronickým, dlouhodobým onemocněním, na které existuje účinná léčba, byť ne vyléčení kompletní," připomíná Jaroslav Jedlička.

David Pospíšil zase upozorňuje, že v české společnosti jsou vůči HIV pozitivním stále předsudky: "Týká se to hlavně předsudků o tom, jak se virus HIV přenáší. Když hovoříme s HIV pozitivními, tak nám často říkají, že se setkávají s odmítavými postoji některých lidí, jak třeba ve zdravotnictví, tak při běžném styku, když se o nich dozví, že jsou HIV pozitivní. Ty předsudky se týkají třeba toho, že se virus HIV přenáší dotykem, apod."

Odborníci také vyvracejí předsudky o tom, že se virus HIV týká například jen narkomanů nebo homosexuálů. Infekce HIV se v Česku v 85 procentech případů přenesla sexuální cestou, přibližně 4 procenta přenosu způsobilo užívání drog. Od roku 1985 bylo v Česku zjištěno celkem 899 HIV pozitivních lidí, nejvíce jich žije v Praze. Nemoc AIDS propukla u 204 osob, z nich 123 zemřelo.