Češi se rozloučili se Svatým otcem

Vlajky Arcibiskupeského paláce na půl žerdi, foto: Martina Schneibergová

Celý svět se v pátek rozloučil s papežem Janem Pavlem II., který zemřel minulý týden. Jak se s ním rozloučili Češi? To zjišťoval Jaromír Marek.

Vlajky Arcibiskupeského paláce na půl žerdi,  foto: Martina Schneibergová
Pátek, den pohřbu papeže Jana Pavla II. byl v Česku vyhlášen dnem smutku. Rozhodla o tom vláda. Na veřejných budovách byly vyvěšeny státní vlajky na půl žerdi a přesně ve 12:00 se v České republice rozezněly na několik minut kostelní zvony.

Na pohřeb papeže Jana Pavla II. se z Čech a Moravy vypravily 3000 až 4000 lidí. Osm českých diecézí uspořádalo ve spolupráci většinou s menšími cestovními kancelářemi poutní cesty autobusy. Těch se do Říma vydala asi stovka.

Anketa:

"Mám osobní zážitek se setkání s ním. I když jsem se s ním setkala jen jednou na dálku, je pro mně skutečně otec. Cítím potřebu jet se s ním osobně rozloučit."

"Byl posilou nejen pro mladé, ale všechny lidi na světě. I když nebyl poslední roky zdráv, dával nám sílu a naději."

"Beru to jako postoj, kterým chci vyjádřit úctu k člověku, kterého jsem si vážil a proto se vydávám do Vatikánu."

Pohřeb papeže Jana Pavla II.,  foto: ČTK
Přímý přenos pohřbu vysílala i Česká televize a Český rozhlas, na několika místech, např. v Praze a Ostravě, mohli věřící sledovat pohřeb na velkoplošných obrazovkách. V předvečer pohřbu se v pražské katedrále sv. Víta konala zádušní mše, kterou sloužil pražský světící biskup Václav Malý v českém i anglickém jazyce. Bohoslužby v uplynulých dnech pořádaly i další české farní a klášterní kostely a katedrály. Na řadě míst v republice byly také vystaveny kondolenční listiny a knihy, které se během posledních dní plnily zápisy, jmény a vzkazy. Jen na vatikánském zastoupení v Praze, se k sešly více než čtyři stovky vzpomínkových záznamů. Pohřbu ve Vatikánu se zúčastnil i prezident Václav Klaus, odstupující ministr zahraničí a místopředseda lidovců Cyril Svoboda a předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek.