Česká ekonomika rekordně roste

0:00
/
0:00

Zprávou dne se ve čtvrtek stalo oznámení Českého statistického úřadu o šestiprocentním růstu hrubého domácího produktu za loňský rok. Je to nejlepší výsledek v minulosti České republiky. Dosáhla tak stejného růstu jako sousední Slovensko, a mnohem lepších výsledků než většina ostatních zemí Evropské unie.

Nečekaně vysoký loňský růst českého hospodářství se ihned odrazil na akciovém trhu i v posilování české měny. Na telefonní lince je analytička Raiffeisenbank Helena Horská:

"Tento údaj je excelentní, opravdu vynikající. Říkalo se, že Česká republika má vyšší ekonomickou úropveň, a proto nemůže dosáhnout tempa růstu slovenské ekonomiky. Loni se ukázalo, že jsme schopni tohoto tempa dosáhnout, což je určitě, určitě vynikající zpráva."

V jakých oblastech je ten růst nejvýraznější?

"V roce 2005 jsme zaznamenali výrazné zlepšení obchodní bilance, ta byla hlavním zdrojem růstu české ekonomiky, také se zvyšovaly investice a rostla mírně domácí spotřeba. Ale hlavním zdrojem ekonomického růstu byl zahraniční export, tedy zahraniční obchod. Byli to naši exportéři, kteří táhli českou ekonomiku k šesti procentům. A je to v důsledku toho, že do české ekonomiky přicházely významné zahraniční investice. A také domácí podnikatelé byli schopni konkurovat na zahraničních trzích a byli schopni dodávat zahraničním investolům potřebné zboží a potřebné know-how."

Foto: Evropská komise
A co se změnilo, že ten vývoj začal takhle gradovat?

"Podle mě jsou to především dva faktory: existující zahraniční investice se naplno rozjely a zlepšila se zahraniční poptávka. Zlepšovala se situace v Evropě, rostla i americká ekonomika. Mírné oživení globální ekonomiky pomohlo české ekonomice. A abych nezapomněla na třetí faktor, naši domácí investoři se svezli se zahraničními investicemi a byli schopni růst také. Takže i oni přispěli k tomu růstu."

Může to být i zpožděný dopad vstupu do Evropské unie?

"V určitém ohledu ano, protože v Evropě se o nás začalo vědět víc, zahraniční firmy si všimly, že jsme schopni dodávat kvalitní výrobky za přijatelné ceny a jiste to alespoň psychologicky pomohlo našim exportérům,"

říká Helena Horská z Raiffeisenbank. Rekordní růst české ekonomiky je podle ministra financí Bohuslava Sobotky důkazem správné hospodářské politiky vlády. Naopak podle ODS mohl být ekonomický růst ještě vyšší, kdyby vláda nelikvidovala podnikatele.