Česká koruna je noční můrou exportérů

Čeští exportéři se bouří. Došla jim už trpělivost se stále posilující korunou. Tempo jejího posilování je už prý likvidační pro řadu firem. Asociace exportérů proto koncem února založila krizový štáb, přes který chce vyvíjet úsilí o slabší kurs domácí měny. Je to reálné? Více už se dozvíte v dnešní ekonomické rubrice, kterou připravil Zdeněk Vališ.

Mít stále silnější korunu, to je bezesporu dobrá zpráva. Posiluje se tím sebevědomí občanů, kteří si nakoupí v zahraničí více během dovolené a doma zase zaplatí méně za dovážené zboží. Je to hodně špatná zpráva pro tuzemské výrobce, kteří kvůli tomu musí čelit rostoucí konkurenci levnějšího dovezeného zboží, a je to samozřejmě špatná zpráva pro většinu tuzemských exportérů.

"Je to neudržitelný stav, protože naše tuzemská měna došla na hodnoty, které neodpovídají její skutečné hodnotě."

Stěžuje si předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Koruna je podle něj silně nadhodnocena, meziročně posiluje až o pět procent. Takové posilování koruny prý ročně připraví vývozce o 15 až 20 miliard korun. Zasáhnout proti silné koruně by měla podle Asociace Česká národní banka, a to snížením úrokových sazeb i intervencí na trhu.

"Naše ekonomika není v takovém stavu, abychom si mohli nadále dovolit to, že naše měna bude předmětem spekulace londýnských bank, které sem přicházejí za velice snadným výdělkem."

Ředitel odboru EU České spořitelny Petr Zahradník
V Česku jsme ale svědky dosti zvláštního jevu, který odporuje učebnicovým poučkám. Koruna sílí a zároveň se stále více daří exportu. Loni dokonce poprvé v historii mělo Česko aktivní obchodní bilanci. Vývoz byl vyšší než dovoz. Ředitel odboru EU České spořitelny Petr Zahradník v této souvislosti konstatuje, že sami exportéři vlastně pomáhají posilovat českou korunu.

"Skutečně to vypadá trochu paradoxně, když období velice mohutného posilování kursu koruny za uplynulých pět nebo šest let bylo naopak provázeno neuvěřitelným zlepšováním české obchodní bilance. Exportéři jsou schopni generovat čím dál lepší výsledky. Čím ale jsou ty výsledky lepší, tím větší je tlak na to, aby česká koruna posilovala. Tím menší jsou samozřejmě potom korunové výnosy, které exportéři ze svých exportních aktivit generují."

Současný rozruch kolem posilování koruny je podle Zahradníka vyvolán tím, že exportéři se bojí budoucnosti. Bojí se toho, že už nebudou mít další prostor ke snižování nákladů, kterým by vyrovnali stále nižší příjmy z exportu.

"Proč je tomu zrovna teď? Je to možná způsobeno tím, že koruna za poslední dva tři měsíce dál viditelně posílila."

Co se s tím ale dá dělat? Exportéři, jak už bylo řečeno, volají po intervenci České národní banky. Petr Zahradník to považuje za nereálné.

"Česká národní banka může maximálně prostřednictvím svých nástrojů, to znamená intervencí, případně změnami úrokových sazeb vytvořit prostředí, které může, ale rozhodně nemusí kursový vývoj nějakým způsobem zvrátit. Praxe ukazuje, že pokud ho vůbec zvrátí, tak to zvrácení trvá maximálně několik dní nebo několik týdnů. Intervence tak není vůbec účinná."

Ještě více než ústřední banku kritizují exportéři vládu, a nejen kvůli neuváženým výrokům. Asociaci exportérů se nelíbí, že podporu od vlády získávají prostřednictvím investičních pobídek hlavně velcí zahraniční investoři. Silný příliv přímých zahraničních investic do České republiky pak zvedá kurs koruny, a to hned dvojím způsobem: jednak, když investice přichází, jednak tím, že se zahraniční firmy podílejí na rychlém růstu českého exportu. Petr Zahradník připouští, že vláda může mít v tomto ohledu vliv na posilování koruny, ale hodnotí ho spíše pozitivně.

"Dovedu si představit, že za to vláda částečně - v uvozovkách - může. Je ale potom otázka, kde by byl třeba český ekonomický růst, kdyby vláda ty investiční pobídky neměla? To, že za to částečně může, je podle mého názoru dobře."

Foto: Evropská komise
Čili hodně zjednodušeně řečeno, musíme si tedy vybrat: buď budeme mít malý ekonomický růst a nízký kurs koruny nebo vyšší růst než země eurozóny a tím i vyšší kurz koruny. Pořád je zde ale názor, který nadhodil už šéf Asociace exportérů Jiří Grund a se kterým se ztotožňují i někteří ekonomové, že totiž koruna je nyní reálně nadhodnocená, a to o tři až čtyři procenta, že kurs koruny není přiměřený výkonnosti české ekonomiky. Petr Zahradník připouští, že posilování koruny vychází zatím především z viditelných pozitivních stránek vývoje české ekonomiky, to znamená silný hospodářský růst, vysoká dynamika exportu a relativně nízká inflace. Ignorují se však oblasti, které by se mohly stát v budoucnu rizikovými.

"K nim patří určitě potřeba nadále zvyšovat disciplínu v systému veřejných financí, potřeba řešit nějakým efektivním způsobem systém zdravotnictví a systém sociální péče. Možná právě hlasy hovořící o nadhodnocení kursu koruny jsou si vědomy toho, že pokud s tím nebudeme s to něco dělat, může to vést k tomu, že právě ty pozitivní rysy českého hospodářství se obrátí."

Exportéry ale hlavně zajímá, jak se bude vyvíjet kurs koruny v nejbližší budoucnosti. Mnozí analytici soudí se do léta by koruna měla oslabit a kurs se dostane zpátky na 29 korun za euro. Snižování úrokových sazeb však neočekávají, vzhledem k vývoji inflace s ním kalkulují až v závěru roku. Nikdo z ekonomů však nepochybuje, že koruna bude dlouhodobě posilovat. Podle mnohých z nich by na konci roku mohlo euro stát 28 korun. Někteří exportéři už prý ale nechtějí žít v trvalé nejistotě. Důsledkem je odklon tuzemských podniků od české měny. Stále více českých firem proto používá euro, a to i v obchodech mezi sebou, tvrdí šéf Asociace exportérů Jiří Grund.