Česká ekonomika roste díky spotřebě domácností

foto: Evropská komise

O 3,4 procenta vzrostla ve třetím čtvrtletí letošního roku česká ekonomika. O nečekaně vysoký přírůstek HDP se postarala především spotřeba domácností. Ta se zvýšila o více než sedm procent. Nákupní horečku podporují snadno dostupné spotřební úvěry a půjčky i růst mezd. Jak hodnotí poslední vývoj hospodářství ekonomičtí experti, na to se Milena Štráfeldová zeptala analytika Raiffeisenbank Ivo Nejdla:

"Fakt, že růst bude tažen spotřebou domácností, pravděpodobně všichni očekávali. Nicméně lidé většinou podcenili ochotu domácností utrácet. Tempo růstu spotřeby domácností se dostalo na úroveň roku 1996. Spotřeba domácností byla tažena především vysokým růstem reálných mezd, respektive růstem nominálních mezd a nulovou inflací. Současně domácnosti více než kdy jindy si půjčovaly peněžní prostředky, které byly dále utráceny na nákupy spotřebního zboží."

Je to zdravý trend pro ekonomiku?

"Rozhodně by nešlo o zdravý trend, pokud by tento vývoj přetrvával po dobu několika čtvrtletí. Nicméně v příštím roce lze očekávat nárůst průměrné míry inflace ke třem procentům, což výrazně sníží reálné příjmy domácností zhruba na polovinu letošního roku. To se samozřejmě promítne také ve spotřebě domácností a růstu HDP. To znamená, že motor růstu se bude muset najít někde jinde. Pravděpodobným zdrojem růstu v příštím roce nebo hlavním zdrojem růstu by měla být investiční poptávka firem."

A je to reálné? Stane se tak podle Vašeho odhadu?

foto: Evropská komise
"Mělo by se tak stát, protože investiční poptávka je do značné míry závislá na vývoji globálního ekonomického cyklu. A jak můžeme sledovat v zahraničí, globální ekonomika oživuje, tempa růstu se zvyšují po celém světě, což by mělo vést k dalšímu přílivu přímých zahraničních investic do České republiky. Současně domácí firmy budou investovat do rozšiřování výrobních kapacit, které budou sloužit především pro export."

Posledním vývojem ekonomiky Česko dotáhlo nejen své východoevropské sousedy, ale snížilo i svůj odstup od Evropské unie. Přesto se na úroveň vyspělých zemí unie dotáhne podle analytiků za téměř čtyřicet let. Rychleji z nově přistupujících členů Evropu doženou Estonsko, Slovinsko, Maďarsko i Slovenská republika.