Česká ekonomika v příštím roce výrazně zpomalí, hrozí i recese

Česká ekonomika v příštím roce ztratí na tempu. Její růst podle odhadů ministerstva financí klesne na jedno procento. Ministr Miroslav Kalousek dokonce varuje před recesí. Uvedl to v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Ještě v červenci přitom ministerstvo odhadovalo, že hospodářství poroste až 2,5procentním tempem.

Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Říjnová prognóza znamená, že státní rozpočet přijde v příštím roce až o 18 miliard korun. Národní ekonomická radu vlády proto do konce roku připraví možné scénáře vývoje ekonomiky s jejich dopadem na veřejné finance. Optimistický počítá s jednoprocentním růstem.

"Pracujeme také na krizovém scénáři i na tzv. katastrofickém scénáři, kdybychom skutečně šli v příštím roce do hluboké recese,"

uvedl ministr Kalousek. Pak by už podle něj vláda musela přistoupit ke změnám legislativy:

"Tam to samozřejmě už nelze řešit samotným vázáním výdajů nebo exekutivními škrty. Tam by musela vláda do parlamentu přijít vedle novely zákona o státním rozpočtu se zásadními opatřeními v rozpočtové legislativě. Především na výdajové, ale domnívám se, že i na příjmové straně. Nebudu je teď specifikovat, protože opravdu nevíme, jak bude vypadat lednová prognóza. Musíme ale být připraveni na všechny možnosti."

Podle člena Národní ekonomické rady vlády Jiřího Schwarze souvisí zpomalení české ekonomiky se situací především v sousedním Německu. Je to důsledek proexportního zaměření české ekonomiky:

"Německo se podílí více než 30 procenty na obratu našeho zahraničního obchodu. Z toho důvodu jsme na Německu do značné míry velmi závislí, především na vývoji jeho ekonomiky. Když německá ekonomika má příznivou prognózu a očekává se, že bude růst rychleji, je to velmi dobrá informace i pro českou ekonomiku. Se zpožděním několika málo měsíců se to projeví v objednávkách našeho zboží a služeb, které dodáváme do Německa."

Analytik Vladimír Pikora z Next Finance očekává, že kvůli vývoji v Německu neporoste naše ekonomika v příštím roce ani o celé jedno procento:

"Já se dokonce domnívám, že už bylo dávno jasné, že ekonomika výrazně zpomalí. Bylo to jasné už v srpnu. Německé ekonomické instituty očekávají, že Německo poroste o 0,8 procenta. A my v několika posledních letech pravidelně rosteme pomaleji nežli Německo. Takže já se obávám, že neporosteme o jedno procento, ale že porosteme ještě pomaleji."

Foto: Archiv Radia Praha
Odhadovaný růst české ekonomiky v roce 2012 není ovšem podle bývalého předsedy Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla pro podnikatele až tak špatnou zprávou.

"Jednoprocentní růst v těchto podmínkách je ještě pořád docela slušný růst. Myslím si, že větší problém to bude pro státní rozpočet, pro tvorbu státního rozpočtu a řekněme splácení dluhů. Tady se ukáže, jestli připravované reformy byly skutečně účelně udělány a jestli povedou k tomu, že bude menší tlak na peníze ze státního rozpočtu pro financování sociálních, zdravotních a dalších služeb."