Loňské hospodářské výsledky Česka jsou příznivé

0:00
/
0:00

Hospodářské výsledky České republiky za loňsky rok jsou překvapivě pozitivní. Nejen že schodek státního rozpočtu je o 21 a půl miliardy nižší, než schválený Poslaneckou sněmovnou, ale i deficit veřejných financí se loni vyvíjel příznivě. Podrobnosti má Josef Kubeczka.

Bohuslav Sobotka. foto: Zdeněk Vališ
Ministr financí Bohuslav Sobotka neskrýval po středečním jednání vlády spokojenost. Soudí, že díky pozitivnímu vývoji veřejných rozpočtů v roce 2004 splní Česká republika za tento rok parametry konvergenčního programu, v jehož rámci se zavázala k postupnému snižování rozpočtových schodků.

"Předpokládáme, že by se deficit veřejných rozpočtů v roce 2004 mohl pohybovat někde v pásmu mezi 3,9 až 4,5 procenta hrubého domácího produktu. V konvergenčním programu jsme se zavázali, že deficit veřejných rozpočtů v roce 2004 nepřekročí 5,2 procenta hrubého domácího produktu. To znamená, že Česká republika plní plán, který je pro nás závazný v rámci Evropské unie. Plníme závazky, které jsme na sebe vzali v rámci přípravy na přijetí jednotné evropské měny. Hospodaření roku 2004 v rámci veřejných rozpočtů nebude znamenat nějaké riziko ohrožení nebo zpoždění naši cesty při přípravě na přijetí jednotné evropské měny."

Hlavní analytik Reiffaisen Bank, bývalý ministr financí Pavel Mertlík však do budoucna upozorňuje na jistá nebezpečí. Zejména pokud jde o realizaci reforem, o nichž se zatím jen hovoří, tedy financování zdravotní péče a penzijního systému.

Foto: Štěpánka Budková,  Radio Prague International
"To jsou věci, které sice krátkodobě rozpočtu příliš nepomohou, zejména otázka penzijní reformy nikoliv, ale v časovém horizontu přesahujícím pět let už velmi výrazně. Pokud totiž nebudou tyto reformy udělány, dojde k tomu, že vláda při těch reformních krocích, které už provedla, zřejmě poměrně pohodlně dosáhne toho, že někdy kolem roku 2008 splní příslušné maastrichtské kritérium a veřejné finance jakoby opticky budou v pořádku, ale bude to jenom dočasný stav. Vzhledem k měnící se věkové struktuře obyvatelstva a rychlému přibývání nových důchodců po roce 2010 se totiž v následující dekádě během několika málo let ukáže náš celkový finanční systém jako neudržitelný. Současné zlepšování bude tedy pravděpodobně pokračovat dál, ale je jenom dočasné. A to je největší riziko českých veřejných financí."

Strážce státních financí, ministr Sobotka se těchto reforem neobává za předpokladu, že resort zdravotnictví nebude mít přehnané požadavky na navýšení finančních prostředků. Zároveň vyzdvihl loňskou velmi pozitivní bilanci zahraničního obchodu.

"Pokud se podíváme na čísla za prvních jedenáct měsíců loňského roku, tak téměř polovina z nich vykázala přebytek zahraničního obchodu. V této souvislosti se domnívám, že se nejedná o nahodilý jev, ale o určitý trend, který ukazuje, že naše ekonomika si dokáže držet vysokou exportní schopnost a je schopna ji zvyšovat i v situaci, kdy se cílovým zemím, zejména zemím eurozóny, nedaří hospodářsky zrovna nejlépe."

Pokud by v zemích eurozóny došlo letos k oživení, dá se podle ministra Sobotky očekávat v Česku ještě lepší výsledky.