Česká maxiředkvička měří 1 metr 11 centimetrů

Jako v pohádce o veliké řepě, kterou tahala celá rodina i zvířátka, si musel připadat zahrádkář z Jiřic, který vypěstoval gigantickou ředkvičku. Jak prozradil šéf pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslav Marek, maxiředkvička se dostane i do České knihy rekordů.

Česko má nový pěstitelský rekord - maxiředkvičku. Komu se ji podařilo vypěstovat a jak je ředkvička veliká?

"Tím šťastným zahradníkem je pan Luboš Suk z Jiřic, což je shodou okolností nedaleko Pelhřimova. Slovo 'podařilo se' je trošku diskutabilní, protože šlo spíše o velkou náhodu. Koupil v drogerii sáček se semínky ředkviček a zasel je. Všechny vyrostly do obvyklé velikosti. To znamená, že mají v průměru jeden až dva centimetry. Jenom ta jedna se úplně zbláznila a rostla a rostla, až dorostla i s natí do výšky 1 metr a 11 centrimetrů, přičemž ta vlastní červená ředkvička, tak jak ji všichni známe, má 31 centimetrů. V obvodu dokonce 34 centimetrů. Úctyhodná je hlavně hmotnost. Bez 21 dekagramů váží 2 kila a to je skutečně gigantické. Takto bude zaspána i v České knize rekordů."

Foto: ČTK
Jak se jim podařilo ředkvičku vytáhnout?

"Docela snadno, protože z ní v zemi byla jen třetina. Ke konci už se začala podezřele naklánět, tak ji raději vytáhli, dokud byla čerstvá a vypadala nejlépe. Přivezli ji do Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde bude vystavena až do doby, než povadne. My bychom byli rádi, a proto ji udržujeme ve vlhkém prostředí, kdyby vydržela až do konce příštího týdne, protože se tu koná Mezinárodní festival Pelhřimov město rekordů. My bychom byli rádi, aby i návštěvníci se mohli na toto monstrózní dílo přírody podívat."

Kdo pak ředkvičku sní?

"To ještě nevíme. Ne že bychom byli nějak lační, ale komu se kdy poštěstí ochutnat největší ředkvičku. Možná, že to budeme i my."

Evidujete podobného rekordmana?

"Vůbec ne. My evidujeme různé výpěstky - třeba cukrovou řepu, která měla, ale jen ten vlásečnicový kořínek dlouhý 91 centimetrů, různé gigantické mrkve, ale co se týče ředkvičky, tak to je vůbec poprvé, co takový záznam bude zanesen do české databanky rekordů."


V České knize rekordů mají výpěstky na zahradě samostatnou kapitolu. Například loni vypěstoval Jaroslav Horák z Pelhřimova nejvyšší slunečnici. Její stonek dosáhl délky 430 centimetrů. Jiří Vrzal zase pečoval tak dobře o indickou okurku, že mu vyrostla do výšky 15 metrů. Největší česká dýně vážila 61 kilogramů a pampeliška, kterou našla Zuzana Vašinová měla stonek dlouhý 97 centimetrů.