Zavařování se vrací, lidé vypěstovali obří exempláře, třeba 12 kg kedluben
Móda zavařování se vrací. Internetové obchody zařazují do své nabídky zavařovací sklenice a další potřeby pro zpracování úrody. Například houbaři nosili o prázdninách plné košíky hub. Jeden houbový rekord se objevil u Pelhřimova. I když to zní pohádkově, houby tu vytvořily čarodějný kruh. Co to je? Na to se ptáme Jaromíra Marka, prezidenta Agentury Dobrý den z Pelhřimova.
A rekordní kousky rostou i na zahrádce. Muzeum rekordů a kuriozit zaevidovalo například největší kedluben.
"To je pravda, bylo to v Lokti. Pan Čeněk Uher vypěstoval na svém záhonu obří kedluben o váze 12 kg. Jednalo se o kedluben bílý pozdní gigant. Název napovídá, že by mělo jít o větší kedlubnu, nicméně, tam se předpokládá hmotnost kolem jednoho kilogramu. Byly i další pozoruhodné výpěstky. Jako Muzeum rekordů a kuriozit jsme svého času vystavovali největší dýni, kterou vypěstoval pan Ivo Koudelka z obce Ořech. Ta dýně měla 145 kilogramů. Vysočina je hlavně bramborářský kraj. Karel Buchta z Útěchoviček vypěstoval před lety největší bramboru v ČR. Rekordní brambor měl kilo a třičtvrtě. Mimochodem, průměrná obědová porce je 250 gramů. Z této jedné brambory by se naobědvalo 7 lidí. Pole hnojil tím, co zůstalo po ovečkách v jeho ohradě. A ještě jeden bramborový rekord. Na Pacovsku jsme měli šlechtitele brambor. Emil Bartés dokázal pod jedním trsem sklidit 5,1 kilogramů hlíz, až 107 brambor pod jedním trsem."V knize rekordů jsou také tropické plodiny, třeba banány.
"Zaevidovali jsme pana Jiřího Fajta z Kadaně, který vypěstoval plod čínského banánovníku, který byl miniaturních rozměrů. Vážil 1,5 gramu a na délku měl 15 milimetrů. Hana Kinterová ze Žatce pak vypěstovala na svém banánovníku celkem 300 kusů malých banánů, které vyrostly z jednoho květu, který byl dlouhý 37 cm."To by bylo zavařených banánových přesnídávek. Nejvíce však Češi zavařují marmelády. K jejich popularizaci přispěla v poslední době i královna světové marmelády Blanka Milfaitová. Marmeládu vařila ve 40 zemích světa.
A víte, kde vlastně zpracování výpěstků začalo? Na přelomu 18. a 19. století byla ve Francii vyhlášena odměna tomu, kdo dokáže uchovat jídlo delší dobu. Úkolu se chopil kuchař a cukrář Nicolas Appert. Jeho experiment trval celých 14 let a za tu dobu se mu podařilo sterilovat ovoce, zeleninu, marmeládu či polévky.