Česká policie letos pátrala po 1300 dětech
V Česku se denně ztratí 20 dětí. Většina z nich se vypátrá do několika minut nebo hodin. Právě problematikou pátrání po dětech se v Praze zabývá mezinárodní konference.
"Nejprve se prověří všechny známé adresy a místa, kde se dítě může zdržovat, jeho kamarádi a teprve pak se přistupuje k policejním pátracím akcím. Rozhodující roli má i místo, kde se dítě ztratí. Jinak se postupuje ve městě, jinak ve volné přírodě."
Je třeba hledat důvody, proč děti utíkají z domova
Jedním z témat letošního setkání jsou důvody, proč děti utíkají z domova, tedy ze zázemí, kde by se správně měly cítit nejvíc v bezpečí. Podle Rybára by se policie neměla zaměřovat jen na vypátrání dítěte, ale právě i na motivaci jeho útěku, aby dítě případně nevracela "do jámy lvové"."Rodiče jsou kolikrát pracovně natolik vytížení nebo i zahledění do svých problémů a starostí, že na to dítě nemají čas. Potom se zjistí, že ani neví, v čem dítě odešlo ráno do školy, kdo jsou jeho kamarádi, s kým se pohybuje, kde tráví svůj volný čas."
Další diskutovanou problematikou jsou smíšená manželství a únosy dětí, které následují po rozvodech do země původu jednoho z rodičů.
Cílem konference je navázat neformální kontakty
Do Česka přijelo na 40 policejních expertů z celého světa. Cílem konference je, aby policisté navázali kontakty, které mohou později využít k rychlé, efektivní a neformální komunikaci v případech zmizení dítěte. Organizace sdružuje 21 převážně evropských států a Česku svěřila čestné předsednictví. Podle předsedy a zakladatele organizace Amber ALERT Europe Franka Hoena je cílem akce i to, aby policisté z různých států věděli, na koho se obrátit:"Nejlepší cesta, jak ochránit české děti, je vědět, komu ve tři hodiny ráno zavolat na Maltě nebo ve Španělsku. Nejlepší způsob je znát svého kolegu v jiné zemi, spolupraocovat s ním, vyměňovat si zkušenosti a vědět, že se na něj může v případě ohrožení třeba právě českého dítěte obrátit."
Ministerstvo vnitra spustilo před deseti lety projekt Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech. Spočívá v zařazení pohřešovaného dítěte, které je v ohrožení života či zdraví, do režimu "dítě v ohrožení". Policie pak prostřednictvím médií zapojuje do pátrání veřejnost, a to například v případě, kdy je dítě handicapované nebo u sebe nemá potřebné léky. Letos takto policisté pátrali zatím po 17 dětech. Podle organizace Missing Children Europe lidé v unii každý rok nahlásí čtvrt milionu zmizelých dětí. To je jedno dítě každé dvě minuty.