Česká republika má unikátní výhody, tvrdí Cibrian

Ramiro Cibrian

V České republice naplno probíhá kampaň před červnovým referendem o vstupu do Evropské unie. Zatím však nenabrala formou klasické bilboardové reklamy, nýbrž má podobu diskuse. Ve vysílání Českého rozhlasu a televize se stále častěji objevují nejrůznější debaty o tom, co získá či naopak ztratí republika, vstoupí-li do unie. Snad dosud největší diskuse o budoucnosti unie a evropské formě vládnutí provázela dvou denní mezinárodní konferenci v Italském kulturním institutu. Více než dvě stě pozvaných hostí především z akademického světa diskutovalo s přítomnými představiteli Evropské unie, mezi kterými nechyběl Ramiro Cibrian z Delegace Evropské komise, Wim Kok, bývalý premiér Holandska a předseda skupiny expertů zabývající se důsledky rozšíření unie, s nimi polemizující filosof a politolog Václav Bělohradský.

Cyril Svoboda s Wimem Kokem,  foto: ČTK
"Chceme dělat konfrontace mezi Italy, Čechy a zástupci z Delegace evropské komise. Myslím, že je zajímavá konfrontace jednotlivých pozic."

Říká Angela Trezza, ředitelka Italského institutu v Praze a hlavní pořadatelka tohoto setkání. Jedním z hlavních témat bylo rozšiřování unie.

Pokud se vysloví občané v červnovém referendum ke vstupu České republiky do Evropské unie proti, ztratí Češi příležitost podílet se na evropském vládnutí. Podle Ramira Cibriana, velvyslance Delegace Evropské komise v České republice, by to bylo velmi nešťastné už jenom z geopolitického hlediska. Češi by se izolovali od vznikající evropské občanské společnosti.

"Mnozí lidé z EU jsou přesvědčení, že není mezi budoucími členskými státy unie země, která by mohla tolik vyhrát z členství jako právě Česká republika. Ale i opačně. Tolik prohrát z nečlenství v unii. Česká republika má velmi unikátní výhody - zeměpisná poloha, pracovitost a dovednost jejích pracovních sil a výborná dopravní síť. To všechno by mohlo přinést pro Českou republiku výborné výsledky jako členské země EU."

Vstup České republiky do unie je příliš uspěchaný, tvrdí politolog a filosof Václav Bělohradský, žijící v Itálii.

"Kdybych si mohl vybrat, tak bych řekl že je na vstup do unie příliš brzo. Bylo by nejlepší, kdyby se vstup oddálil o pár let. Bylo by to dobré i pro Evropskou unii, která příliš horečně udělala z toho rozšíření jakousi ideologii. Dneska to těžko zvládá. Podívejte se, v jakém je rozkolu v důsledku irácké války. Dokonce Chirac prohlásí o kandidátských zemí, že by měli být ticho. Rozšíření není připraveno."

Debaty o Evropské unii a budoucnosti České republiky v ní jsou v samém středu zájmu české společnosti. O tom, zda se lidé v České republice stanou členem evropské občanské společnosti, rozhodnou sami občané červnovém referendu.