Česká republika pomůže zkušenostmi ze záplav 2002

Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) a americký velvyslanec William Cabaniss, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Spojené státy americké navzdory prvotní rozpačité reakci na nabídky pomoci ze zahraničí nyní oficiálně Evropskou unii a Severoatlantickou alianci požádaly o pomoc obětem hurikánu. Přísliby i konkrétní zásilky do USA proudí z celého světa. Mezi 50 dárcovskými státy jsou již i Česká republika a Slovensko. Více Vilém Faltýnek:

Prezident republiky Václav Klaus (vlevo) a americký velvyslanec William Cabaniss, foto: ČTK
Premiér České republiky Jiří Paroubek se v pondělí sešel s americkým velvyslancem Williamem Cabanissem a nabídl mu praktickou pomoc v oblastech, které byly prověřeny při záplavách v Praze 2002.

"Při té příležitosti jsem udělal ty nejlepší zkušenosti s našimi policisty, s našimi hasiči, záchranáři všeho druhu, a mohl jsem tedy panu velvyslanci doporučit řadu týmů, které připravují ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra, ať už se jedná o týmy obsluhující úpravy vod, zdravotní týmy, případně jsme schopni posalat určité segmenty polních nemocnic, záchranné prapory, chemické prapory na dekontaminaci, nebo chemický prapor, abych nemluvil v množném čísle, na dekontaminaci vod, povodňový záchranný odřad, povodňový čerpací odřad, také prostředky k úpravě vody..."

Velvyslanec Cabaniss, který označil situaci za největší národní katastrofu v historii Spojených států, s díky uvedl, že o nabídce se rozhodne do konce týdne:

Foto: ČTK
"Vím, že máte zkušenosti se zaplaveným městěm, u nás je situace obdobná, liší se však v počtu lidí, kteří byli záplavou poškozeni, kteří ztratili domov. Vaši nabídku úřady ve Washingtonu bezodkladně zváží a do konce týdne vám budu moci sdělit, zda využijeme to či ono. Vaše nabídka obsahuje nejen lidskou pomoc, ale i vybavení - a já za ni velmi děkuji."

Česká vláda již v neděli přislíbila finanční pomoc ve výši 25 milionů korun (asi jeden milion dolarů).

Obětem řádění hurikánu pomáhá také humanitární organizace Adra. Bez ohledu na to, že USA se původně k pomoci stavěly rezervovaně, otevřela Adra speciální konto, o jehož výtěžku rozhodne ve spolupráci s Adra International. Ředitel české pobočky Jan Bárta říká, zvláštní akci pořádat nehodlají, otevřením konta reagují na zájem veřejnosti:

"Adra tak jako pomáhá Bulharsku a Rumunsku pomáhá Americe, protože jsou tam prostě potřební lidé. Když po ty tři dny, co se to v New Orleans stalo, od rána do večera zvonili telefony a lidé chtěli pomoct, tak není důvod, abychom ten účet neotevřeli. A nemyslím, že jde jenom o zdvořilost, ale jde o jakési sdílení bolesti nebo potřeb spolu s ostatními. A je jedno, jestli je někdo Rumun nebo Američan, ti potřební tam jsou."

Na jejich účtu se zatím shromáždil necelý půlmilion korun. Lidé mohou přispět i na konto Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů.