Česká republika protestuje v Bruselu proti blokádě hranic s Rakouskem

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín stále blokují společné hraniční přechody. Vyhrocenou situaci se česká strana rozhodla řešit diplomatickou cestou. Podrobnosti má Zdeňka Kuchyňová.

Hraniční přechod v jihočeském Dolním Dvořišti, kde už několik dnů nepřetržitě pokračuje blokáda, navštívili ve středu vicepremiér Vladimír Špidla a ministr vnitra Stanislav Gross, který k účelu cesty uvedl:

"My jsme se v první řadě snažili pomoct řešit tu situaci řekněme z hlediska humanitárního, to znamená, aby zde lidé nemrzli, aby zde měli co jít. To se pomocí okresního úřadu, který získal finanční podporu i z vlády, podařilo i za spolupráci Česmadu a teď je to otázka mezinárodně politická a potom to bude otázka obchodní. Protože samozřejmě tady vznikají obrovské škody a myslím si, že platí-li zásada, že způsobí-li někdo škodu, tak by ji měl nahradit, tak se příslušně budou muset firmy také k tomu stavět."

Účastníci blokády sice propustili několik kamionů přes hranice, ale jejich podstatná část se vrátila do českého vnitrozemí. Kamiony, které nemohou kvůli blokádě využít česko-rakouské hraniční přechody, smějí přejet do Rakouska a dalších zemí mimořádně přes německé území. Potvrdil nám to Martin Felix ze sdružení autodopravců Česmad:

"Německá strana na základě naší žádosti povoluje provizorně po dobu blokace hranic s Rakouskem vjezd do Německa bez povolení. To se týká pro nejkratší trasu pro vjezd do Rakouska Strážný-Passau a nájezd na trasu kombinované dopravy ro-lla Ingolstadt-Brener."

Blokádou česko-rakouských hraničních přechodů se v noci na čtvrtek zabývalo předsednictvo vlády, které pověřilo ministra zahraničí Jana Kavana, aby v této záležitosti připravil podklady pro zahájení konzultací s Evropskou komisí. Vicepremiér Pavel Rychetský k tomu bezprostředně po jednání řekl:

"Předpokládáme, že žádost, s kterou se obrátíme na Evropskou komisi, aby využila své autority k tomu, aby tato shengenská hranice, jejíž právní režim se řídí předpisy EU a to primárním právem, aby zasáhla tak, aby se tyto hraniční přechody zprůchodnily, bude odeslána v ranních hodinách."

Brusel se podle nejmenovaného zdroje bude českou stížností zabývat. Česká republika má totiž s Evropskou unií asociační dohodu, která upravuje, jak se má postupovat, když se země dostane do sporu se státy Unie. Bruselské orgány by zkoumaly, zda blokáda zmíněnou dohodu neporušuje. Evropské komisi nepřísluší řešit spor o Temelín, ale pouze dohlíží na dodržování vzájemných dohod. Kdyby se potrvrdilo, že Rakousko porušuje dohodu o volném pohybu zboží, Evropská komise vyzve vídeňskou vládu k nápravě, přípradně k úhradě způsobených škod.

Ministr vnitra Stanislav Gross, kterého předsednictvo vlády pověřilo jednáním ve Vídni, se se svým rakouským protějškem Ernstem Strasserem nedohodl na zrušení blokády hraničních přechodů. Rakouský spolkový kancléř Wolfgang Schüssel na čtvrteční tiskové konferenci ve Vídni podle agentury APA řekl, že Rakousko nastolí téma české jaderné elektrárny Temelín na víkendovém summitu Evropské unie ve francouzském Biarritzu a bude požadovat zaujetí "jasného postoje" k této záležitosti.