Česká republika se brání tvrdými opatřeními proti slintavce a kulhavce

skot

Epidemie slintavky a kulhavky, která sužuje v posledních dnech Velkou Británii, a podezření na její výskyt i ve Francii a v Německu děsí i Českou republiku. Úřady proto v pondělí rozhodly o omezení dovozu masa do země, všichni cestující musí být na hranicích desinfikováni. Další podrobnosti má Eva Petržílková:

skot
Zavedení přísných opatření vyvolaly obavy z možného zavlečení slintavky a kulhavky do České republiky poté, co se v německém Dolním Sasku objevilo podezření z výskytu této nákazy. Jak v úterý řekla Radiu Praha mluvčí České správy letišť Vlasta Pallová, na letištích v Ruzyni, Karlových Varech, Brně a Ostravě-Mošnově si od úterý musejí povinně dezinfikovat obuv cestující nejen z Velké Británie a Irska, ale ze všech zemí Evropské unie a také Polska:

"Tato opatření spočívají v tom, že každý cestující z uvedených zemí, který vystoupí z letadla musí projít desinfekčními rohožemi a dále musí na letišti zanechat k likvidaci všechny určené potraviny. Také jsou likvidovány potraviny, které zůstávají na palubách letadel. Ty jsou potom odváženy ke spálení do nemocnice Bulovka."

Jak dále Vlasta Pallová uvedla, rozšíření desinfekčních opatření nebude znamenat výrazné prodlevy při odbavování na letištích. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna se podobná opatření chystají i na hraničních přechodech...

"Budou zpřísněny veterinární podmínky pravděpodobně od 15. března, až se dořeší všechny technické podmínky na hraničních přechodech. To znamená na hraničních přechodech pěších, silničních i železničních z Německem, Rakouskem a Polskem."

Celníci se narozdíl od České správy letišť obávají, že zpřísněná opatření prodlouží odbavování na hranicích. Ministerstvo zemědělství totiž od úterý také zakázalo dovážet do ČR a přes její území přepravovat živé sudokopytníky, zejména skot, prasata, ovce a kozy, a to ze všech zemí unie a Polska. Zákaz platí i pro dovoz masa, tepelně neopracovaných masných a mléčných výrobků a mléka a také pro ostatní živočišné produkty ze zvířat vnímavých na kulhavku a slintavku. Chovatelé jsou od úterý povinni zajistit neporušené oplocení chovů těchto zvířat a umístit u vchodů a vjezdů do chovů dezinfekční zařízení. Podle ředitele státní veterinární správy Josefa Holejšovského si nová opatření vyžádají nemalé finanční prostředky:

"Je to řádově v desítkách miliónů. Tato opatření jsme jaksi nuceni přijmout, protože případné zavlečení nákazy by stálo řádově ve stovkách či spíše v jednotkách miliard."

Nově zavedená mimořádná opatření proti slintavce a kulhavce by měla na českých hranicích platit do 27. března.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio