České banky jsou na případnou krizi připraveny dobře

Česká národní banka v úterý zveřejnila výsledky zátěžových testů českých bank. Potvrdily, že banky jsou ve velmi dobré kondici. Ustály by i špatný ekonomický vývoj v eurozóně. Národní banka přitom podrobila banky velmi přísným kritériím. Počítala mimo jiné se scénáři hluboké a dlouhodobé krize.

České banky by tedy poté, co ustály krizi v roce 2009, odolaly i další recesi. Radiu Praha to potvrdil ekonom Martin Prokop ze společnosti Next Finance.

"České banky jsou na podobnou krizi připraveny velice dobře, protože mají k dispozici silnou kapitálovou strukturu, což je unikátní v rámci celého evropského bankovního sektoru. Český bankovní sektor má jednu z nejsilnějších kapitálových struktur v Evropě. Zároveň i počet poskytnutých úvěrů vůči vkladům je na velice nízké úrovni. Bankovní sektor má v případě, že přijde krize, z čeho pokrýt ztráty, což například evropské banky nemají."

Na konci roku 2011 činila kapitálová přiměřenost bankovního sektoru v Česku 15,2 procenta. Přiměřenost srovnává zásobu peněz na pokrytí ztrát a také to, zda banka riskantně nepůjčuje. Evropská unie přitom požaduje kapitálovou přiměřenost ve výši osm procent, což Česko bohatě splňuje. Stabilita a odolnost českých bank má přitom kořeny už v porevoluční době, míní Martin Prokop.

"Vychází to z 90. let, kdy si česká ekonomika prošla bankovní krizí. Od té doby české banky vytvářejí bezpečnou politiku, jak obchodovat nebo jak poskytovat úvěry a tak dále. Co je nutné podotknout, je i vysoká ziskovost bank. To dovolí bankám kapitál navyšovat velice rychle, což u zahraničních bank tak neplatí."

Pavel Štěpánek
Výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek v souvislosti se situací na bankovním trhu řekl, že nálada ohledně dalšího ekonomického vývoje se spíše zlepšuje. I tak ale Česká národní banka vypracovala scénář, který počítá se znehodnocením třetiny peněz největších domácích bank. Podle tohoto zátěžového scénáře by pak musela finanční pomoc bankám činit 33 miliard korun. Národní banka ale takový vývoj považuje za extrémní a také vysoce nepravděpodobný. Jaký vývoj tedy čeká české banky tento rok?

"V nejbližším roce by to ještě nemělo být tak horké, protože nepředpokládám, že by se ekonomika ať už eurozóny nebo české republiky propadla do hlubší recese. Bankovní sektor bude i nadále velice profitabilní. Vše záleží na tom, jak se bude dále vyvíjet situace v eurozóně, a to především v Itálii. České banky mají státní dluhopisy vůči samotné Itálii a jestliže by Itálie byla nucena dojít k odpisům, mohlo by to znamenat ztráty. Pravděpodobnost, že by k tomu došlo v průběhu tohoto roku, je ale relativně malá. Spíše je větší riziko z dlouhodobějšího pohledu, které by mohlo vyústit například v problémy zahraničních mateřských bank."

Martin Prokop dodává, že české banky mohou svým mateřským bankám pomoci. Třeba tím, že jim budou výhodně půjčovat. Tím si zahraniční banky doplňují peněžní zásoby, které nutně potřebují. Odliv velkého množství peněz z českých bank do jejich zahraničních matek ale nehrozí. Podobné transakce totiž nedovoluje zákon.

"Vidíme, že zahraniční banky potřebují hodně doplnit likviditu a navyšovat kapitál. Evropský regulatorní úřad nařídil právě evropským bankám, aby doplnily kapitál, že ho mají málo. České banky toto dělat nemusejí a dokonce splňují i některé splňují přísnější bankovní regulace."

Česká národní banka pro letošek počítá se stagnací české ekonomiky. V roce 2013 by Česko mělo růst o 1,9 procenta. Růst ale budou nesplacené a problémové úvěry, hlavně u domácností.