České firmy do vesmíru

0:00
/
0:00

Evropská vesmírná agentura vyzvala ke spolupráci na obsazení orbitální stanice novými výzkumnými úkoly. Česká republika, která je od listopadu 2004 partnerem Evropské vesmírné agentury ESO, to využívá jako možnost pro rozvoj podnikatelské sféry. Do angažování českých subjektů se zapojila i vládní agentura CzechTrade.

Evropská vesmírná agentura nabízí k využití orbitální stanici ISS, která krouží 400 km nad zemským povrchem a je největším výzkumným pracovištěm tohoto typu. Čtyřletý program SURE odstartoval letos v lednu a do dubna budou přijímány návrhy projektů. Agentura komerční i výzkumné projekty prověří a Evropská unie na komerční přispěje padesáti procenty nákladů, vědecké uhradí v plné výši. Má to ale podmínku: žadatel musí projít náročným výběrovým řízením:

"Chceme zkrátka získávat ty nejlepší vědecké úkoly a máme seznam kritérií, která by k tomu měla vést. Objevujete něco nového? Máte dobrý tým? Zabýváte se tím úkolem i laboratorně, jinými slovy, jste si jisti, že to dokážete? Potřebujete k tomu opravdu podmínky vesmíru? Ze západních zemí přijímáme tak 20 procent, chceme opravdu jen ty nejlepší návrhy,"

říká Marc Heppner z ESA. Jeho kolega Maurizio Belingheri doplňuje:

"U průmyslových návrhů hledíme na možnost jejich aplikace, uplatnění na trhu a na to, jak zapadají do image Evropské agentury. A také jestli jsou v případě, že budou vybrány, jejich zadavatelé schopni zaplatit 50 procent nákladů. Dobrý nápad, který nemůže být ve vesmíru proveden, není dobrý nápad."

"Můj oblíbený příklad: Ke sttudiu kardiovaskulárních problémů se nejlépe hodí žirafa. Ale dostat ji do vesmíru, abychom studovali krevní tlak ve stavu beztíže, není zrovna snadné..."

"Zatím nebyly pro české firmy příliš velké příležitosti a tohle je první široká nabídka českému průmyslu a výzkumníkům. Ale už před několika lety jsme měli české experimenty, které na té stanici fungovaly. To bylo od české Akademie věd,"

říká Petr Bareš, člen České rady pro kosmické aktivity. Bareš zároveň řídí soukromou softwarovou firmu, která s Evropskou agenturou spolupracuje už na dvou komerčních projektech:

"Jeden je ve vývoji speciálního typu zpracování dat ze snímků z radaru a druhý je satelitní navigace a tady ke konci tohoto projektu děláme pilotní experiment, při němž budeme používat satelitní navigaci pro slepce. My jim dáme přenosný aparát a mobilní telefon, který je hlasem povede po Praze. Asi během měsíce nebo dvou to budeme provádět ve spolupráci s jednou španělskou firmou, která to vyvíjela."

Jak uvedl Josef Němeček ze státní agentury CzechTrade, tato organizace se podílí na projektu Sure tím, že o něm informuje české podnikatele. Na její výzvu se úterního semináře zúčastilo 6 desítek českých podnikatelských subjektů.

"Další naší aktivitou je to, že se pro české firmy budeme snažit hledat další část prostředků z národních zdrojů, abychom ty projekty co nejvíc podpořili."