České lvy znají své majitele

Anna Geislerová, foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Českého lva za nejlepší film získává Obsluhoval jsem anglického krále" - tato slova pronesl ministr kultury Václav Jehlička v pražské Lucerně na sobotním slavnostním vyhlašování držitelů filmových Českých lvů za rok 2006.

Anna Geislerová,  foto: ČTK
Film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále podle předlohy Bohumila Hrabala se stal nejúspěšnějším českým filmem roku 2006. Během vyhlašování cen České filmové a televizní akademie jeho tvůrci převzali čtyři křišťálové sošky Českého lva - Martin Huba za vedlejší mužskou roli, Jaromír Šofr za kameru a pak také tvůrce filmu, režisér Jiří Menzel:

"Hlavně komu bych chtěl poděkovat je ten, kvůli kterému a pro koho jsme to vlastně dělali a který se na nás kouká seshora, a to je pan Hrabal. Myslím, že můj druhý největší dík patří těm odvážlivcům, kteří měli odvahu dát tuhle práci režisérovi z fosilních dob. Bez těch lidí, herců, štábu, techniky, kteří mě drželi, by ten film nedopadl tak dobře, jak dopadl. Ty ceny jsou vždycky hezké a povzbuzující, ale pro každého tvůrce je to největší vyznamenání, ta největší cena vždycky, když dostane slušnou práci."

Tři České lvy - za hlavní mužskou a hlavní i vedlejší ženskou roli - pak získal film Jana Hřebejka Kráska v nesnázích. Sošku za nejlepší ztvárnění hlavní role si odnesla Anna Geislerová, pro níž je to už čtvrtý Český lev. Herečka očekává narození svého druhého dítěte, a proto se radovala, že každý člen její rodiny má svého Českého lva. Aňa Geislerová je členkou České filmové a televizní akademie a svou roli porotkyně bere zodpovědně:

Ivan Passer,  foto: ČTK
"Já tedy neustále každý rok píšu do poznámek, že bych si přála, aby hlasování bylo veřejné, třeba na internetu, aby některé kategorie byly rozděleny na podkategorie, třeba scénář originál, scénář adaptace. A pak jsem také za zrušení scének v hlavním večeru."

Třetím nejúspěšnějším filmem byl Grandhotel Davida Ondříčka, který bodoval v kategoriích nejlepší zvuk a nejlepší hudba.

Českého lva za dlouholetý umělecký přínos si vysloužil režisér a scénárista Ivan Passer, který žije od roku 1969 ve Spojených státech a dlouhá léta spolupracoval s Milošem Formanem. Natočil jediný český film - Intimní osvětlení.

"Staří Řekové věděli, že šťastný ten, kdo měl dobré učitelé. Jsem rád, že mohu veřejně poděkovat Miloši Makovcovi, Ladislavu Helgemu a Vojtěchu Jasnému, a také svým vrstevníkům, kteří mě inspirovali v životě a v práci."

Třiasedmdesátiletý Ivan Passer ve svém vystoupení zažertoval: "Děkuji akademii za laskavou připomínku, že už mi není třicet."