Vítězem Českých lvů se stal režijní debut Zdeňka Jiráského Poupata

Foto: ČTK

V sobotu večer byly v Praze uděleny prestižní filmové ceny Český lev za produkci roku 2011. Podle počtu nominací byl největším favoritem snímek dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla Odcházení. Z celkem dvanácti nominací ale proměnil jen dvě. Vítězem s celkem čtyřmi soškami se stal nízkorozpočtový film Poupata režiséra Zdeňka Jiráského.

Za Václava Havla cenu převzala jeho manželka Dagmar Havlová,  foto: ČTK
Filmoví kritici přiznávají, že dvanáct nominací pro Odcházení byla spíš jakási pocta pro Václava Havla, jehož úmrtí na konci roku 2011 českou veřejnost silně zasáhlo. Samotný film, který exprezident natočil podle vlastní divadelní hry a sám také režíroval, vyvolal v době svého uvedení v kinech spíše rozporné reakce. Do kin nepřilákal ani mnoho diváků - jen zhruba 50 tisíc. Přesto Česká filmová a televizní akademie udělila Václavu Havlovi Českého lva za nejlepší scénář. Druhou nominaci film proměnil za střih Jiřího Brožka. Podle něj kritici film spíš nedocenili:

"Ta věc možná bude fungovat časem, protože se to strašně zpolitizovalo,"

řekl držitel už osmi Českých lvů při slavnostním předávání cen v pražské Lucerně. Vítězem v hlavních kategoriích za nejlepší film a režii se stala prvotina režiséra Zdeňka Jiráského Poupata. I na toto nízkorozpočtové sociální drama přišlo do kin jen asi deset tisíc diváků. Podobným tématům se zatím podle něj tuzemští filmaři věnují málo.

Zleva producentka Veronika Švarcová,  režisér Zdeněk Jiráský  (uprostřed) a herečka Malgorzata Pikusová,  foto: ČTK
"Budu jenom rád, když se o to další lidi pokusí, protože si myslím, že to je forma nebo žánr, který má docela zaděláno na to, aby popsal ty fenomény a problémy současnosti líp než lidová komedie."

Snímek Poupata byl oceněn i za nejlepší mužskou hlavní roli. Českého lva dostal herec Vladimír Javorský. Natáčení a spolupráce s režisérem Jiráským pro něj byla výborná zkušenost:

"Co nás trošku tlačilo, byl samozřejmě čas, protože to byl film, který tolik peněz na výrobu neměl. Zaplať pánbůh za to, že vůbec byly, aby mohl vzniknout. A Zdeněk se toho chopil myslím moc dobře."

Čtvrtou sošku lva pro film Poupata dostal kameraman Vladimír Smutný. Na snímku s Jiráským spolupracoval několik let:

Anna Geislerová,  foto: ČTK
"Scénář filmu Poupata jsem znal už asi tři roky předem. všechno je to dlouhodobá spolupráce. Ono to vypadá, že to je všechno náhoda a že to vzniká najednou, to ale vzniká dlouhodobě dopředu."

Nejlepší českou filmovou herečkou loňského roku se stala Anna Geislerová. Česká filmová a televizní akademie ocenila její výkon ve snímku Jana Hřebejka Nevinnost. I Geislerová cenu získala už po několikáté.

"Já si té ceny vážím o to víc, že už je třeba pátá. Říkám si, že se mi to fakt asi povedlo. Neumím si to jinak vysvětlit."

Martin Mareček,  foto: ČTK
Jako nejlepší dokumentární film roku 2011 vybrala Akademie snímek Pod sluncem tma Martina Marečka. Režisér se v něm zabývá podobami rozvojové pomoci v Africe. Marečkův film získal už Cenu české filmové kritiky a také cenu za nejlepší dokument na mezinárodním festivalu v Jihlavě. Martin Mareček by si do budoucna přál, aby o lví sošky mohly soutěžit dokumenty i v technických kategoriích, jako je třeba kamera.

"Vlastně práce kameramana u dokumentu se pozná často víc, než u hraného filmu. Tam role režiséra nebo třeba výtvarníka může být velmi značná. Kdežto u dokumentu je práce kameramana, jako třeba Jirky Málka, který natočil tento film se mnou, úplně evidentní."

Tři České lvy, za hudbu, výtvarný počin a plakát k filmu, si odnesl animovaný snímek Alois Nebel. Kritici přiřkli cenu za nejlepší dokument filmu Vše pro dobro světa a Nošovic a divácky nejúspěšnějším filmem loňského roku je komedie Jiřího Vejdělka Muži v naději. Za mimořádný přínos české kinematografii získal cenu herec Jiří Somr.