České sdružení Blue land pomáhá popálenému indickému chlapci

kargyak_odzer3.jpg

Když pětiletý indický chlapec Odzer utrpěl v roce 2007 popáleniny na 40 procentech těla, obalili ho jeho rodiče sušeným jačím trusem a posadili před buddhistický chrámek v naději, že mu Buddha pomůže. Odzerka se ale ujala česká indoložka Gabriela Lágnerová, která v odlehlé vesnici Kargyak v Zanskaru u nepálských hranic zakládala tzv. Sluneční školu.

"My v projektu skleněné školy pokračujeme. Ten jsem založila v r. 2005, kdy jsem vesnici objevila a seznámila jsem se tam s tibetským učitelem, který mi pomohl projekt Sluneční školy rozjet."

Dnes se díky českým i tibetským dobrovolníkům ve škole učí číst a psát desítky místních dětí. Většina jejich rodičů přitom zůstává negramotná. Indické úřady už přislíbily peníze na rozšíření školy v Kargyaku o další třídy. Nejvýraznější činností, kterou se však teď Gabriela Lágnerová jako předsedkyně občanského sdružení Blue land zabývá, je péče o popáleného Odzera:

"Malý Odzer je tou hnací silou, která mne i po několika letech stále nutí se do Indie vracet. Letos chystáme už třetí operaci, která by mu měla kompletně zpohybnit tělíčko. První operace proběhla loni v létě, operoval se krk. Druhá operace proběhla letos v únoru, operovalo se podpaždí a loket. A teď chystáme operaci prstů pravé ruky."

Než se ale mohl Odzer každé z těchto operací podrobit, čekala ho čtyřdenní cesta na koni dolů z hor a další dva dny v autobuse do Dillí. Gabriela Odzerka nejen celou cestu doprovázela, ale starala se o něj i v dalších měsících během léčby. To, že se operace zatím daří, je velmi důležité i pro ostatní obyvatele vesnice:

"Operace u Odzerka je příklad toho, že něco lze udělat. Pro ty lidi je to příklad, že i když je dítě nemocné, měli by se snažit s ním něco udělat."

Operace i léčba byly možné díky sponzorským darům, které pro Odzera získává sdružení Blue land:

"V lednu jsme vyhlásili jako občanské sdružení sbírku. Sbírka se konala hlavně mezi mými přáteli a kamarády. To nebyly žádné korporátní organizace ani státní peníze."

Občanské sdružení Blue land se nyní snaží přivézt Odzerka na další operace a doléčení do České republiky. Není to však snadné, chlapec zatím nemá ani rodný list, takže mu úřady nemohly vystavit vízum.

"Už tady máme přislíbenou pomoc na plastické chirurgii, kde by malého Odzera nejenom odoperovali, ale postarali by se o to, aby měl zdárnou rehabilitaci."

Finanční prostředky na pomoc Odzerovi se sdružení snaží získat i benefiční výstavou fotografií ze Zanskaru. Minulý týden se v pražské Galerii Divadla Hybernia podařilo vydražit čtrnáct snímků. Výstava bude pokračovat v českých a moravských městech. Podílí se na ní i Národní knihovna.

Více informací na www.blueland.cz.