České zoo slaví chovatelské úspěchy - v Praze se narodilo další gorilí mládě

Foto: ČTK

Další chovatelský úspěch se podařil pražské zoo. Do gorilí tlupy se narodilo nové mládě. Matkou je opět samice Kijivu, která před více než dvěma lety přivedla na svět první gorilu narozenou v Česku, Moju. Už den po narození mohli mládě vidět novináři, kteří se příliš nelíbili otci Richardovi. Před útokem dvousetkilogramového samce je zachránilo jen tlusté neprůstřelné sklo.

Zleva: Moja,  Kijivu a novorozené gorilí mládě,  foto: ČTK
Gorily v trojském areálu žijí v bezkontaktním chovu. V travnatém výběhu je od návštěvníků odděluje jen potok. Pokud počasí nepřeje, bydlí ve vnitřní ubikaci, oddělené tlustým sklem. Není to tak dávno, co lidé na internetu napjatě sledovali porod nejstarší členky gorilí tlupy Kamby. Mládě se bohužel narodilo mrtvé a na vlásku visel i život gorily. Ošetřovatele Marka Ždánského informovali o blížícím se porodu Kijivu také bedliví pozorovatelé on line kamer. Okamžitě se vydal do zoo a v pohotovosti byl i zbytek týmu, uvedl mluvčí zoo Vít Kahle.

"Jsme velmi rádi, že to proběhlo podle našich prognóz, naprosto v klidu a bez problémů. Ukázalo se, že Kijivu to zvládne sama. Ukázala se jako velmi zkušená druhorodička, takže samotný porod, který proběhl v noci, trval v podstatě pár vteřin. Celá gorilí skupina se chovala velmi klidně a zároveň velmi účastně. Kijivu se ihned začala o mládě starat. Jsme velmi rádi, že po nedávných dramatických událostech okolo porodu Kamby byla tato záležitost naprosto v pořádku. Dneska už pavilon otevíráme. Budeme do něj pouštět návštěvníky po částech."

Foto: ČTK
Jak porod Kijivu vnímala Kamba?

"Solidárně a velmi klidně. Po celou dobu se starala o Moju, takže to byla taková nerozlučná dvojka. Myslím, že teď začíná Kamba plnit na sto procent své 'tetičkovské' povinnosti."

U Moji trvalo docela dlouho, než se zjistilo jestli je to holka nebo kluk. Půjde to u nového gorilátka rychleji?

Foto: ČTK
"Já si myslím, že ano, i když nás zajímá především zdraví mláděte. Pokusíme se získat vzorky živé tkáně. Bylo by bezvadné, kdyby se ošetřovatelům podařilo získat zbytek placenty nebo pupeční šňůry. Když ne, tak opět jako v případě Moji vezmeme vzorek trusu nebo srsti a to poskytneme na rozbor DNA a potom určíme pohlaví s nejvyšší přesností."

Jméno zatím mládě nemá. Podle tradice zoo mu ho vybere kmotr, kterým se stane známá osobnost. Připomeňme, že pražské nížinné gorily se proslavily ve světě i díky zdařilé obdobě televizních reality show.

Zoologickým zahradám v Česku se daří odchovat řadu velmi vzácných druhů. Stejné pozornosti jako gorily se dříve těšil orangutan Káma, dnes úspěšný otec, či lední medvědice Ilun, která byla jako první na světě uměle odchována v Praze v roce 1942. Unikátní je také pražský chov koní Převalského. Nedávno přišla na svět i tři mláďata varana komodského, jehož odchov je velmi vzácný ve světovém měřítku. Dvůr Králové má zase prvenství v chovu žiraf. V roce 1972 přišel na svět první samec Pepík a od té doby jich tam vyrostlo 201. Chomutov se pyšní prvním odchovem pelikánů, Plzeň anakondou velkou, či plameňákem.