Česko bude na EXPO v Dubaji reprezentovat sklářský unikát - čtvrt tuny vážící plastika Venuše

Foto: archiv Agentury Dobrý den

V kapli svatého Kříže v Pelhřimově se představil sklářský unikát, který bude Česko reprezentovat na světové výstavě EXPO v Dubaji 2021. Největší skleněná celoleštěná plastika na světě z dílny proslulého umělce Vlastimila Beránka.

Foto: archiv Agentury Dobrý den

Plastika nazvaná Venuše, byla odhalena za přítomnosti generálního manažera české účasti na světové výstavě EXPO v Dubaji Jiřího F. Potužníka. Má světle modrou barvu, průměr 88 centimetrů a váží téměř čtvrt tunu (243 kilogramů).

Skleněná plastika se chladila dva měsíce

Plastika vznikala 18 měsíců. O náročnosti vzniku díla svědčí i skutečnost, že sklo chladlo déle než 60 dnů. Autor plastiky Vlastimil Beránek byl zařazen mezi 100 nejvýznamnějších žijících umělců Evropy napříč uměleckými obory.

Foto: archiv Agentury Dobrý den

Venuše bude k vidění až v říjnu 2021 v Dubaji. O něco menší plastika Venuše z čirého skla, která byla prvotním modelem, podle něhož se světový unikát vytvářel, je již nyní součástí expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Tady ji návštěvníci současně s krátkým filmem o vzniku Venuše, budou moci obdivovat po dobu jednoho roku.

Český pavilon nabídne tradici sklářství i systém, jak zúrodnit poušť

Model Venuše a Jiří F. Potužník,  foto: archiv Agentury Dobrý den

Česká prezentace na EXPO se bude snažit zaujmout mimo jiné pokročilým systémem, který má dokázat pomocí kondenzace vodních par zúrodnit dokonce i poušť.

Pavilon vyzdobí také instalace připomínající tradici českého sklářství. Rozpočet národní účasti na Expo 2020 se má pohybovat mezi 250 a 310 miliony korun.

Vlastimil Beránek je představitelem třetí sklářské generace v rodině Beránků, která vytvářela tradici českého sklářství ve 40. letech 20. století a založila sklářskou huť ve Škrdlovicích. Sklárnu sám v letech 1992-2008 vedl. Jeho specializací jsou velké skleněné plastiky odlévané do formy technikou tavené plastiky.