Česko je první postkomunistickou zemí vstupující do ESA

Foto: ČTK

Premiér Mirek Topolánek a ředitel Evropské vesmírné agentury Jean-Jacques Dordain podepsali v Praze smlouvu o přistoupení České republiky k této organizaci. Plnoprávným členem Evropské vesmírné agentury, zkráceně ESA, by se Česko mělo stát 1. ledna 2009, po schválení smlouvy parlamentem. Česko je první z postkomunistických zemí, která do ESA, vstupuje.

Mirek Topolánek  (vpředu vpravo) a generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain  (vpředu vlevo),  foto: ČTK
Český vesmírný výzkum má dlouhou tradici, připomeňme např. družice MAGION. Organizace ESA se zabývá výzkumem vesmíru a vesmírných technologií, je tak rovnocenným partnerem např. americké NASA. Na to, co bude pro Česko vstup do ESA znamenat, jsme se zeptali Antonína Vítka z Akademie věd ČR.

"Pro nás plné zapojení do organizace ESA znamená určitou pomoc při dalším rozvoji vědy a techniky a na tom v dnešním světě závisí i ekonomika kteréhokoli státu."

Proč bylo vybráno právě Česko?

"Česko bylo už delší dobu součástí programu PECS, což je program ESA pro nečlenské, přidružené země, které měly možnost se do jisté míry v rámci tendrů a grantů podílet na práci pro tuto organizaci. Naše země v tom byla docela úspěšná. To bylo jedním z hlavních důvodů, proč ta přístupová jednání proběhla v podstatě hladce. A skutečně letos v červnu na zasedání rady ESA bylo jednomyslně schváleno přijetí česka za plnoprávného člena."

Budeme mít nějaké kosmonauty?

"Teoreticky ano. Prošvihli jsme bohužel letošní přijímací řízení do týmu kosmonautů, které probíhalo už v květnu. Ale to je periodicky vyhlašováno, řekněme s periodicitou 4 - 6 let. Takže můžeme čekat, že někdy v první polovině příštího desetiletí bude vypsán další konkurz na evropské kosmonauty a že v tomto kole se může přihlásit kterýkoli občan České republiky, pokud splní daná kritéria. Jak zdravotní, fyzické tak zejména kritéria znalostní a vědomostní. Proto je nutno vést mladé lidi k tomu, aby pilně studovali nejen vědu a techniku, ale zejména jazyky."