Architekt Tomáš Rousek navrhl vesmírnou loď s umělou gravitací

Ondřej Doule a Tomáš Rousek, foto: ČTK

Projekty vesmírných lodí a základen na jiných planetách, které zaujaly i experty z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), se zabývají čeští architekti Ondřej Doule a Tomáš Rousek. O svých návrzích přednášeli na Mezinárodním astronautickém kongresu, který skončil v Praze. Přednáškové sály byly plné do posledního místečka.

Ondřej Doule a Tomáš Rousek,  foto: ČTK
Jak se člověk stane vesmírným architektem? Tomáš Rousek žertem říká: "Celé dětství jsem strávil poblíž zastávky metra Kosmonautů". Jeho prvním vážným zájmem o vesmírnou architekturu však byla futuristická vize Nová Praha na Marsu z roku 2005.

"Potom už v rámci fakulty architektury jsem vymýšlel koncepty pro vesmírný hotel a dostal se na International Space University (ISU) ve Štrasburgu, kde jsem dostal stipendium od Evropské vesmírné agentury. Během studií jsme začali navrhovat koncepty lunárních modulů. Nakonec jsem se díku tomu dostal do NASA centra JPL v Los Angeles."

Tam se od letošního května do srpna zabýval umělou gravitací a revolučními technologiemi pro delší výzkumné mise. Největší ohlas zaznamenal projekt mise k asteroidu, na kterém Tomáš Rousek spolupracoval s kolegou Brianem Wilcoxem. Rousek navrhl v NASA nový design vesmírné lodě s umělou gravitací.

"Tato loď se skládá ze dvou částí, které jsou spojené kevlarovými lany, která by byla přibližně dvě stě metrů dlouhá. Tyto dvě části by vzájemně rotovaly jako centrifuga a vytvořily na palubě umělou gravitaci. Díky tomu by astronauti měli zlepšené životní podmínky, zamezilo by se řídnutí kostí a ochabování svalů. Spousta subsystémů, jako například hygienická zařízení, by mohly fungovat tak, jak nám vyhovují na naší planetě."

Vesmírná stanice ISS,  foto: NASA
Projekty jsou zatím ideové koncepty a k jejich realizaci je dlouhá cesta v řádu let až desítek let. Umělá gravitace dosud byla v NASA stranou zájmu. Rouskův tým připravil pět konceptů vesmírných lodí - od mise na Mars přes asteroid, až po v blízké době realizovatelné koncepty experimentů na vesmírné stanici ISS.

"Ještě do nedávna design vesmírných prostředků probíhal tak, že člověk byl strčen do jakési krabicové konzervy a nedbalo se tam tolik na pohodlí, na to, aby tam člověk mohl adekvátně pracovat a podávat dobrý výkon."

Tomáš Rousek,  foto: ČTK
Například mise na Mars by trvala tři roky a vyžadovala by určitý komfort. Architekt Tomáš Rousek vidí i obrovský potenciál v aplikaci vesmírné architektury na Zemi. Například při výzkumu možnosti výroby elektřiny na Marsu se zjistilo, že je to způsob použitelný i na Zemi při výrobě elektřiny ze zemního plynu.

"S NASA jsem řešil, že by bylo možné, že bych se tam za rok vrátil, abych pokračoval na výzkumu přímo u nich, do té doby spolupracujeme po internetu. Zároveň máme společnost A-ETC tady v Praze, ve Španělsku a v Tokiu s dalšími kolegy architekty, designéry, jsme propojeni všichni po internetu. Připravujeme projekty jak do vesmíru, tak i na této planetě, od orbitálních hotelů až po zelená města v Africe."

Tomáš Rousek nyní s kolegy pracuje i na čištění oceánů či projektu vesmírného hotelu pro britskou společnost Excalibur.