Česko má nejmenší jezdeckou sochu na světě

Foto: Agentura Dobrý den

Česko má nejmenší jezdeckou sochu na světě. Stojí v Pelhřimově na náměstí a kdyby jste si chtěli důkladně prohlédnout její detaily, potřebovali byste lupu. Koho socha představuje, to je otázka pro Zdeňku Kuchyňovou.

Většinou to bývá tak, že se náměstí jmenuje podle některé významné osobnosti, a stojí tam i socha příslušného státníka, vojevůdce nebo umělce. Na Masarykově náměstí v Pelhřimově, ale žádný Masaryk nestál. Touhle větou jsem tak trochu předběhla odpověď Luboše Rafaje z agentury Dobrý den, který nejmenší jezdeckou sochu na světě představil.

"Má rozměry 9 krát 9 milimetrů a je to jezdecká socha Tomáše Garrigua Masaryka, prvního prezidenta. Šířka hřbetu koně jsou 2 milimetry, takže je to spíše koníček. Socha má pohnutou historii. Když ji Lubomír Vaněk, karikaturista z Brna, vyráběl, tak nastal problém. Má doma kočku a když tu sochu udělal, tak mu pana prezidenta málem snědla. Nakonec to dopadlo dobře a socha byla umístěna na pelhřimovském náměstí."

Jaká byla předloha pro nejmenší jezdeckou sochu?

"Předlouhou mu byly čtyři fotografie. Dvě z nich zachycovaly prezidenta na koni a dvě byly portrétové."

Pracoval pod lupou?

"Ano, je to tak. Dva měsíce se připravoval na to, jakým způsobem bude sochu dělat. Mimochodem její výroba trvala šest hodin a dělal ji za pomocí jehly. Udělal ji z hmoty Fimo, která se potom vypaluje stejně jako keramika. Pracoval pod lupou s osminásobným zvětšením."

Je na náměstí na sochu nějaké výrazné upozornění? Když je takto miniaturní, těžko si jí někdo všimne.

"Je to umístěno na sloupu radnice na pamětní tabuli, která má rozměry v centimetrech. Asi 60 krát 30 centimetrů, takže je to snadno viditelné. Socha je uložena uprostřed tabule, je zde umístěn certifikát agentury Dobrý den, že socha je rekordní."

Je socha nějak chráněná?

"Chtěl bych připomenout, že jeden z Masarykových výroků zní 'nekrást'. Když jsme sochu odhalovali, tak jeden z našich pracovníků byl převlečený za Tomáše Garrigua Masaryka a jeho výrok 'nebát se a nekrást' zmínil. Řekl, že je rád že se lidé v Pelhřimově nebáli vystavit jeho sochu na náměstí a že doufá, že ji nikdo 'nešlohne'. Socha je umístěna pod takovou kopulkou z nerozbitného skla. Samozřejmě všude na světě jsou nenechavci, všude jsou lidi dobří a špatní. Doufejme, že ti špatní se téhle soše vyhnou."

Tolik Luboš Rafaj z agentury Dobrý den. Mimochodem, víte, že v Česku je i největší jezdecká socha v Evropě? Je to socha Jana Žižky z Trocnova a tyčí se v Praze na Vítkově.

10
49.432461100000
15.227150400000
default
49.432461100000
15.227150400000