Česko opět zpřísňuje opatření proti šíření koronaviru

Foto: ČTK / Vít Šimánek

Omezení hromadných akcí, zavírací doba barů a hospod ve 22 hodin. Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) představil dva soubory opatření proti šíření koronaviru. První se týká omezení shromažďování a druhá provozoven. Nařízení bude podle Prymuly platit 14 dní.

Roman Prymula, foto: ČTK / Ondřej Deml

Nová opatření jsou podle ministra Prymuly nutná, protože aktuální čísla nakažených jsou vysoká. "Potřebujeme snížit počty (nákazy), které tady jsou. Nejde o to, že bychom si zapisovali každý den nějaké rekordy. Jde nám o to, že po těchto číslech s určitým odstupem sedmi až deseti dnů přichází projekce čísel do hospitalizací a hospitalizace nám také narůstají. Narůstají i počty zemřelých," zdůraznil Prymula.

V nemocnicích je podle něj potřeba zapojit kapacity, které nejsou dosud vyčleněny pro pacienty s covidem-19. Lůžka s ventilátory jsou téměř zaplněná, řekl. Kapacity laboratoří na testování se podle něj blíží 30 tisícům za den. Limitem je kapacita odběrových míst.

Foto: ČTK / Josef Vostárek

Upozornil také na problém týkající se personálu nemocnic, kde rekordně přibývá nakažených zdravotníků. Prymula uvedl, že pro ně budou platit jiná karanténní opatření. Pokud budou bez příznaků, budou moci dál pracovat v respirátorech. V krizi resort zmobilizuje i mediky.

Opatření jsou na hraně

Opatření jsou podle ministra Prymuly na hraně, benevolentnější omezení podle něj nešlo udělat. "Opatření mohou vypadat rozsáhle, ale nejsou omezující, že by zamezovaly určité aktivity," upozornil.

Foto: ČTK / Michal Kamaryt

První soubor opatření se týká shromažďování. "Abychom omezili hromadné akce, které jsou problémem a kde dochází k přenosu nákazy,“řekl Prymula.

Podle nových nařízení se počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích omezí na dva tisíce, na vnitřních na tisíc sedících lidí, pokud jde o akce s více sektory. Problémem jsou podle ministra zdravotnictví i kontakty lidí po zápasech kolem stadionů. Dodal, že v mnoha zemích Evropy jsou velké akce zakázané.

Výrazně se nové opatření dotknou i společenských událostí. Nadále platí zákaz vnitřních akcí na stání pro více než deset lidí. Venkovní akce na stání se budou moci konat pouze do účasti 50 osob. Omezení diváků se podle Prymuly divadel příliš nedotkne, výjimkou je Národní divadlo. Naopak dopady na festivaly budou velké.

Kromě restaurací i kadeřnictví

Ilustrační foto: Jacqueline Macou, Pixabay / CC0

Druhý soubor opatření se týká provozoven. Ministerstvo zdravotnictví nově omezuje otevírací dobu restaurací a barů. Musí místo o půlnoci zavřít už v deset večer. "Pod vlivem alkoholu v restauracích a barech jsou lidé více v kontaktu a nedodržují rozestupy,"řekl Prymula.

Další mimořádná opatření se budou týkat kadeřnictví a holičství. Nebudou zavřená, ale dostanou další pokyny pro provoz.

Opatření se nebudou týkat škol.