Česko prohrálo arbitráž s Nomurou. Hrozí, že zaplatíme až 40 miliard korun.

r_2100x1400_radio_praha.png

Až 40 miliard korun by mohla zaplatit Česká republika japonské bance Nomura za to, že neochránila její investice v Investiční a poštovní bance. Švýcarský federální nejvyšší soud totiž v pondělí zamítl odvolání Česka v arbitrážním sporu s Nomurou, a potvrdil tak rozhodnutí arbitrů z letošního března. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Když Česká národní banka uvalila v červnu roku 2000 na Investiční a poštovní banku nucenou správu, připomínalo to scénu z akčního filmu. Do banky, která koncem 90. let spravovala účty až pěti milionů klientů, vtrhla zásahová jednotka policie. O tři dny později získala Investiční a poštovní banku za pouhou korunu Československá obchodní banka. Tehdejší ministr financí Pavel Mertlík dodnes tvrdí, že český stát nemohl jednat jinak:

"Jsem přesvědčen o tom, že náš postup byl naprosto správný."

Kontrola, kterou na konci roku 1999 v IPB provedla centrální banka, totiž ukázala, že bankovní dům "se lvem na Vaší straně" je téměř před krachem. Hrozilo masové vybírání vkladů, které by podle analytiků mělo katastrofální dopad na českou ekonomiku. Zásah v IPB se však nelíbil japonské bance Nomura. Ta v roce 1998 koupila od státu zhruba třetinu akcií v IPB a následně svůj podíl zvýšila na 46 procent. Očekávala, že stát v případě finančních problémů pomůže Investiční a poštovní bance podobně, jako to už dříve provedl u Komerční banky a České spořitelny. Místo toho byla na IPB uvalena nucená správa. Saluka, dceřiná firma Nomury, se proto v červenci roku 2001 obrátila na soud. Od České republiky žádala 40 miliard korun za to, že neochránila její investice. Londýnská arbitráž letos v březnu dala Nomuře za pravdu. Český stát se sice proti jejímu verdiktu odvolal, švýcarský nejvyšší soud však rozhodnutí arbitráže potvrdil. Arbitři v příštích měsících stanoví, jak velkou částku musí Česko zaplatit. Ministr financí Vlastimil Tlustý chce ale o celé záležitosti znovu jednat:

"Není možné rezignovat a je možné se pokusit o vyřešení této záležitosti lepší cestou než čekáním na výsledek arbitráže."

Částku, kterou arbitři stanoví, však nakonec podle analytika společnosti Patria Finance Davida Marka stejně zaplatí daňoví poplatníci:

"Podle mého názoru by se odškodné muselo platit na vrub zvýšení schodku státního rozpočtu."

Postup českého státu při londýnské arbitráži kritizují právníci.

"Rozhodující věcí je špatně zvolená procesní strategie a naprosté nepochopení právního řádu venku a v Čechách,"

říká předseda výboru pro vnější vztahy České advokátní komory Václav Vlk.

Současně s londýnskou arbitráží, kterou český stát prohrál, však probíhá ještě tzv. curyšská arbitráž. V ní naopak Česko požaduje od Nomury 111 miliard korun za vytunelování IPB a jako náhradu za náklady spojené s její nucenou správou.